Haberler

Makaleler

AİLE İÇİ ŞİDDET ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİ DE ETKİLEYEBİLİR

aile içi şiddet anne karnındaki bebeği de etkileyebiliyorAile içi şiddet sadece aile içindeki üyeleri etkilemiyor, aynı zamanda anne karnındaki bebeği de etkiliyor.

 

ABD’ de Michigan State Üniversitesi tarafından bir araştırma yapıldı. Bu araştırmada aile içindeki şiddetin hamile kadınlarda anne karnındaki bebeği nasıl etkilediği araştırıldı.

 

Araştırma bulgularına göre hamilelik döneminde yaşanan aile içi şiddet durumu anne karnındaki bebeği de olumsuz etkilemekte ve bunun etkileri bebek doğduktan sonra kendini göstermektedir.

 

Araştırmacılar aile içi şiddet yaşanan hamile kadınlar ve doğan bebeklerle ilgili incelemeler yaptılar. İncelemelerde bebek doğduktan sonra bebekte ilk bir yıl içinde kabus görme,  kolayca ürkme ve irkilme, parlak ışıklar ve yüksek sesten rahatsız olma, fiziksel temastan rahatsız olma gibi belirtilere rastladılar. Uzmanlar bunların hamilelik dönemindeki aile içi şiddetle bağlantılı olabileceğini düşünüyorlar. Çünkü bu tür aile içi şiddet anne karnındaki bebekte de doğumdan sonra duygusal ve davranışsal olarak da etkilerini gösterebiliyor.

 

Söz konusu araştırma kapsamında yaşları 18-34 arasında değişen 182 anne ve bebekleri incelendi. Bu anneler hamilelik döneminde eşleri tarafından şiddet görmüş annelerdi. Bu annelerin bebeklerinde doğumdan sonraki ilk 1 yıl içinde oldukça yüksek oramda doğum sonrası travma belirtileri görüldü.

 

Uzmanlar bebeklerdeki bu tür doğum sonrası travma belirtilerinde ailenin sosyo-ekonomik düzeyi, annenin ebeveynlik biçimi, ilaç kullanımı, yaş gibi faktörlerin de rol oynayabildiğini belirtiyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 15.03.2015

2445

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim