Haberler

Makaleler

AĞRI KESİCİLER GEBELİKTE DÜŞÜK RİSKİNİ ARTIRIYOR

ağrı kesiciler gebelikte düşük riskini artırıyorÖzellikle gebelik sürecinde ilaç kullanımı çeşitli riskleri de beraberinde getiren bir durum. Bu süreçte ilaç kullanımında kesinlikle doktor tavsiyesi ve kontrolünün dışına çıkılmaması gerekiyor. Aksi halde gebelik süreci bundan olumsuz etkilenebiliyor.

Kimi zaman ilaçlar doktor tavsiyesi ve kontrolünde alınsa da bazı ters etkiler yarattıkları da biliniyor. Öyleki Kanada’da hamile bayanlar üzerinde yapılan bir araştırma bu konuda önemli bir bulguya rastlamışlar. Araştırma 52.000 civarında denek üzerinde yapılmış. Araştırmayı yapan kuruluş Canadian Medical Association Journal. Bu araştırmada ağrı kesici kullanan hamiler bayanlar ile ağrı kesici kullanmayan hamile bayanlar düşük riski açısından karşılaştırılmış. Araştırma sonucunda, özellikle hamileliğin ilk aylarında ağrı kesici kullanan bayanlardaki düşük riskinin, ağrı kesici kullanmayan bayanlara göre iki katından daha fazla olduğu ortaya çıkmış.

Araştırma kapsamında içinde etken madde olarak “ibuprofen” ve “naproksen” bulunan ağrı kesicilerin düşük riskini artırıp artırmadığı araştırılmış. Özellikle hamileliğin ilk aylarında bu etken maddeleri barındıran ağrı kesicilerin düşük riskini artırdığı gözlenmiş.

Bu araştırma sonuçlarından da anlaşıldığı gibi gebelik boyunca ilaç kullanımı üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir durum. En basitinden bir aspirin bile doktor kontrolü ve tavsiyesi olmadan alınmaması gerekiyor. Hamile bayanların ilaç kullanımı konusunda çok dikkatli olmaları ve her ağrı kesiciyi rastgele içmemeleri de gerekiyor. Çünkü ilaçların yan etkileri de hamilelik sürecini olumsuz etkileyebilecek sonuçlara yol açabiliyor.

Yayınlanma Tarihi : 08.09.2011

4937

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim