acvit göğüs bakım kremi

Haberler

Makaleler

YENİ DOĞAN BEBEKLERİN GÖRÜNÜMÜ

yeni doğan bebeklerin görünümü

YENİ DOĞAN BEBEKLERİN GÖRÜNÜMÜ

Bebeğinizin doğumuyla birlitke artık bir anne ve baba oldunuz. Bundan sonra elbette ki bilinçli birer ebeveyn olarak harika bir evlat yetiştireceksiniz. Tabi biricik yavrunuzu yetiştirirken bazı konularda da bilgi sahibi olmanız sizin faydanızadır. Bunlardan biri de bebeğinizin dış görünümü hakkında bilgi sahibi olmaktır.

1. Bebeğinizin başı: Bebeğiniz doğduğu zaman başı vücudunun diğer bölümlerine göre oran olarak biraz daha büyüktür. Genelde bebeklerin yeni doğdukları zaman başının çevre uzunluğu 35 cm. civarındadır. Tabi bu durum bebeğiniz büyüdükçe normale dönecektir. Yeni doğan bebeklerde bıngıldaklar olur. Bıngıldak bebeğin kafatasındaki boşluklardır.

Bunu diğer başka bebeklerde fark etmişsinizdir. Bu boşluklar bebeğinizin sizin doğum kanalınızdan daha rahat geçmesini sağlar. Kafatasındaki bu boşluklara mümkün olduğunca dikkat edin. Sert bir darbe almadıkça bu boşluklar bir sorun çıkarmazlar. Zaten zamanla kapanacaklardır. Görünümü yumuşak bir yüzey olduğu için biraz içe çökük olabilir.

Diğer yandan bebeğinizin kafasında biraz eğrilik veya yassılık olabilir. Bu doğum kanalından geçerken yaşanan baskıdan kaynaklanmaktadır. Diğer yandan yüzünde şişlikler olabilir. Bunlar zamanla normale dönecektir. Kafasındaki saçlar ya çok seyrek ya da tam olabilir. Saçlar genelde yukarı doğru dik duruyor olabilir. Gözlerinde doğum sırasındaki basınçtan dolayı kanlanma olabilir. Zamanla bebeğin kafa ve yüz görünümü normale dönecektir.

2. Bebeğinizin kemikleri: Bebeğinizin kemik gelişimi de önemlidir. Yeni doğan bebeklerde kemikler daha hassas ve kırılgandır. Bebeklerin kemik gelişimi için beslenmesi ve vitamin desteği çok önemlidir. Özellikle D vitamini kemik gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Onun için bu konuda bilinçli hareket edin. Havanın soğuk olmadığı güneşli havalarda bebeğinizi güneş ışığına çıkarın, gezdirin. Bu iyi gelecektir. D vitamininin eksikliği ileride bebeğin kemik yapısında bozukluklara yol açabilir.

3. Bebeğinizin cildi: Bebeğiniz yeni doğduğu zaman derisi ince ve yumuşaktır. Ağırlıklı olarak kırmızımsı bir hali vardır. Tabi birkaç gün getçikten sonra normal rengini almaya başlar. Cildi aşırı soluk ve dudaklarda morluklar var ise bu bir soruna işaret edebilir. Yeni doğan bebeklerde hafif bir sarılık görülebilir. Bu durum genelde 10 gün civarında bir süreden sonra iyileşir. Sarılığın arttığı ve iyileşmediği durumda doktorunuza danışmanız gerekir.Diğer taraftan yeni doğan bebeklerin vücudunda tüylü bir tabaka olur. Bu tüyler zamanla yok olur.

4. Bebeğin kilosu: Bebekler ilk doğdukları zaman kiloları farklılık gösterir.  Bu farklılıklar genetik, beslenme, cinsiyet v.b. gibi özelliklerden kaynaklanıyor olabilir. Genellikle bebekler 2.5 - 4.5 kilo arasında doğarlar. Diğer yandan başka çevresel etmenler de vardır bebeğin kilosunu etkileyen. Bunlardan birisi de annenin sigara kullanımıdır. Sigara içen annelerin bebekleri daha düşük ağırlıklı doğabilir.

Diğer yandan zayıf annelerin de bebekleri zayıf doğabilir. Diğer yandan kız bebekler erkek bebeklere göre daha düşük ağırlıklı doğabilir. Bebekler ilk doğdukları andan itibaren kısa bir süre içinde 100-200 gr, hatta doğum kilolarının %10u kadar kilo verebiliyorlar. Bu normal bir durumdur. Fakat zamanla normal beslenme süreciyle birlikte kilo alımına başlamaktadır. Bebeklerin düzenli kilo almaları önemlidir. Bu onların sağlıklı bir şekilde büyüdüklerinin göstergesidir.

4. Diğer özellikler: Bebeğinizin göbek kordonu 6-7 gün sonra kendiliğinden düşer. Cinsel organları ilk doğdukları zaman oransal olarak biraz büyüktür sonra normal haline dönmeye başlar. Bebeğin boyu 48–52 cm. arasında olabilir. Yine bebeklerin hemen doğum sonrası göğüsleri şişer ve göğüslerden sıvı gelir. Bu genelde görünen bir durumdur. Bu kendiliğinde geçecektir. Siz kendiniz bebeğinizin bu bölgesine müdahalede bulunmayın; örneğin o şişliklere elle baskı yapaak indirmeye çalışmayın. Herhangi bir enfeksiyon kapma riski ortaya çıkabilir. Bebeğinizin göz renginde zamanlar değişme olabilir. Genel olarak yeni doğan bir bebeğin omuzları dar ve karnı çıkık vaziyettedir.

anne baba eğitimi

11392

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hatoon.com.tr
hesaplayıcılar
anne bebek ürünleri

ANKET

Bebeğinizi Kaç Ay Süreyle Anne Sütüyle Beslediniz?
0-3 ay süreyle
4-5 ay süreyle
6 ay süreyle
7-12 ay arasında
1 yılın üzerinde
Hiç anne sütüyle beslemedim
Anket Sonuçları
Baby Shower ve Doğum Günü Organizasyonları En güzel Baby Shower ve Doğum Günü Organizasyonları. www.proje360.com.tr/
Hamilelikte Beslenme Önerileri Hamilelikte nasıl beslenmeli, neleri yemeli, nelerden kaçınmalı? www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Sağlık, bakım ve güzellik En iyi sağlık, bakım ve güzellik ipuçları kadinlikbilinci.com'da www.kadinlikbilinci.com/
Gebelikte Güzelilk ve Bakım Önerileri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim