acvit göğüs bakım kremi

Haberler

Makaleler

YENİ DOĞAN BEBEKLERDE SARILIK

yeni doğan bebeklerde sarılık

YENİ DOĞAN BEBEKLERDE SARILIK


Yeni doğan bebeklerde sarılık nedenleri ve belirtileri

 

Yeni doğan bebeklerde görülebilecek hastalıklardan bir tanesi sarılıktır. Sarılık genelde yeni doğan bebeklerin yarısında görülür. Sarılığın nedeni kanda bulunan bilirübin oranının normalden yüksek oluşudur.  Sarılıkta bebeğin vücudunda sarı tonlar oluşur ve göz aklarında da sararma olur.

 

Genelde sarılık vakaları bebeğin dışkılamasıyla kendiliğinden belli bir süre sonra geçer. Bu durumda dışkı yoluyla fazla bilirübin atılmış olur. Fakat kimi zaman sarılık geçmez ve bebek için risk oluşturur. Çünkü kandaki fazla bilirübin tam olarak atılamamıştır. Bu durumda doktor tedavisi gerekir.

 

Sarılıklar genelde bebeğin dünyaya gelişinden 3-4 gün sonra oluşur. Tabi sarılığa yol açan etmenler çeşitlidir. Bunun beslenme kaynaklı nedenleri olabileceği gibi, erken doğumun ve doğum esnasında oluşan çeşitli komplikasyonların da sarılık oluşumunda etkisi vardır.

 

Yeni doğan bebeklerde sarılık teşhisi

 

Yeni doğan bebeklerde sarılık tedavisi için doktor önce bebek için bazı tahliller yapar. Bebeğin topuğundan kan alarak kan tahlili yapar. Bu tahlilde bebekteki bilirübin seviyesini ölçer. Bu seviye bebeğe zarar verecek şekilde fazlaysa tedaviye başlanır.

 

Yeni doğan bebeklerde sarılık tedavisi

 

Yeni doğan bebeklerde sarılığın tedavi yöntemlerinden birisi bebeğin beslenmesini düzene sokmaktır. Bir diğer uygulanacak yöntem bebeğe ışın tedavisi yani fototerapi uygulanır. Işın tedavisinde bebeğin vücuduna ışın uygulanır. Buradaki amaç bebeğin kanındaki bilirübin seviyesini düşürmektir.

 

Bebek 1-2 günlük olunca görülebilecek olan sarılıklar ise daha tehlikeli olabilir. Bu tür bir sarılığın oluşumunda çeşitli enfeksiyonel durumların ve bebekteki kan uyuşmazlığının etkisi vardır. Kan uyuşmazlığında bebekteki kan rh pozitif ve annenin kanı da rh negatif olur. Bilirübin düzeyi eğer çok yüksekse ve kan uyuşmazlığı durumu varsa nadiren de olsa bebeğin kan değişimi durumu söz konusu olabilmektedir. Çünkü aksi halde bebekte zeka geriliği, çeşitli işitsel sorunlar ve başka ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkma ihtimali olacaktır.

anne baba eğitimi

4388

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hatoon.com.tr
hesaplayıcılar
anne bebek ürünleri

ANKET

Bebeğinizi Kaç Ay Süreyle Anne Sütüyle Beslediniz?
0-3 ay süreyle
4-5 ay süreyle
6 ay süreyle
7-12 ay arasında
1 yılın üzerinde
Hiç anne sütüyle beslemedim
Anket Sonuçları
Baby Shower ve Doğum Günü Organizasyonları En güzel Baby Shower ve Doğum Günü Organizasyonları. www.proje360.com.tr/
Hamilelikte Beslenme Önerileri Hamilelikte nasıl beslenmeli, neleri yemeli, nelerden kaçınmalı? www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Sağlık, bakım ve güzellik En iyi sağlık, bakım ve güzellik ipuçları kadinlikbilinci.com'da www.kadinlikbilinci.com/
Gebelikte Güzelilk ve Bakım Önerileri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim