Haberler

Makaleler

YENİ DOĞAN BEBEĞİN İHTYAÇLARI

yeni doğan bebeğin ihtiyaçlarıBebekler dünyaya ilk gözlerini açtıkları andan itibaren tamamen savunmasız ve tamamen başkalarına bağımlı haldedir. Bu konuda birinci rol bebeğin annesindedir. Diğer taraftan babası ve diğer insanların da rolleri vardır. Bir bebeğin ilk doğduğu zaman en büyük ihtiyacı beslenmedir. Zaten ilk doğduktan 1 saat içinde annesi tarafından emzirilerek bu ihtiyacı ilk anda giderilir.

Aslında bebeklerin emzirilirken başka ihtiyaçları da karşılanmış olur. Bebeklerin beslenme ihtiyacı dışında başka fiziksel ve psikolojik ihtiyaçları da vardır. Doğdukları andan itibaren dünya onların için apayrı bir yerdir. Bu yeni yerin yabancısıdır. Tamamen şaşkınlık içindedir. İşte bu anlarda anne karnındayken sürekli duyduğu bir sesi veya sesleri duymak ister. Buna ihtiyacı vardır. Bu ses de tabiî ki bir annenin sesidir. Annesinin sesini duyduğu zaman rahatlar. Üstüne üstlük annesinin onu kucağına alması, tenine dokunması, okşaması, şefkat dolu bir ses tonuyla onu sevmesi, bebekte bir güven, mutluluk duygusu oluşmasına yol açar. Bebek kendini daha sakin hisseder. Artık güvenilir birisinin kucağında ve korumasındadır.

Yeni doğan bebeklerin ihtiyaçları aslında biz yetişkinler gibi olmakla birlikte daha basittir.
Onu acıkınca emzirirseniz, kucağınıza alıp severseniz, öpüp koklarsanız, sakin bir ortam yaratırsanız, ona şefkat gösterirseniz ve sıcak bir yuva yaratırsanız ondan mutlusu yoktur.

Bebeklere böyle bir ortam yaratarak ihtiyaçlarını karşılamak, onların birçok açıdan gelişimi için önemlidir. Böyle bir ortam yaratılan bebeklerin her şeyden önce fiziksel gelişimleri diğer bebeklere göre daha iyi olmaktadır. Psikolojik olarak kendilerini daha rahat hissetmektedirler.
Yapılan araştırmalara göre, bu ihtiyaçları karşılanmayan veya yetersiz karşılanan bebekler diğerlerine göre daha az fiziksel gelişim göstermişlerdir. Toplumsal uyumları daha düşük çıkmıştır. Psikolojik gelişimleri de diğerlerine göre daha düşük çıkmıştır. Stres, kaygı, korku, güvensizlik hissi gibi duygular bu tür bebeklerde daha yaygın görülmüştür.

Hayata doyumlu bir şekilde hazırlanan bebeklerin duygusal tatminleri üst seviyede olur. Gelişim süreci içinde hayata karşı daha olumlu ve güvenle bakarlar. Bir bebek için bundan daha önemli bir ihtiyaç yoktur. Doyumlu bir ortam. Dolayısıyla bebeğin sadece emzirilmesi gibi temel bir ihtiyacı yoktur. Bebeğinizi biberonla beslemeyi tercih etseniz bile yine onu kucağınıza alın. Onun dokunulmak, kucağa alınmak, sevilmek, sıcak bir ortam, sevgi dolu bir ses, güven hissi ve kabul edilmek gibi ihtiyaçları da vardır. Ve bu ihtiyaçlar en az emzirilme kadar önemlidir.

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2011

9166

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim