Haberler

Makaleler


TUVALET EĞİTİMİNDE TEMİZLİK KURALLARI

tuvalet eğitiminde temizlik kurallarıTuvalet eğitimi çocuğun sadece tuvaletini nasıl yaptığını öğrendiği bir eğitim süreci değildir. Bu eğitim sürecinin sonrası da vardır. Bu da tuvaletten sonra temizlik konusudur. Temizlik kurallarının göz ardı edildiği bir tuvalet eğitimi eksik kalmış demektir. Dolayısıyla temizlik kurallarını da bu süreçte öğretmek gerekir. Üstelik bu süreçte öğrenecekleri onun ileriki yaşamında da temizlik kuralları konusunda kendine has bir alışkanlık kazanmasına yardımcı olacaktır.

Temizlik kurallarından ilki tuvaletini yaptıktan sonra makat bölgesinin nasıl temizleneceğini öğretmektir. Bunu aslında yine çocuğun oyuncak bebeğini örnek alarak gösterebilirsiniz. Sonra lazımlıkta otururken gösterin. Kız çocuklarda önemli olan vajina bölgesinden makat bölgesine doğru yani geriye doğru temizlenmesidir. Bu doğabilecek çeşitli enfeksiyonları da önleyecektir.

Makat bölgesini temizlerken o bölgeyi tahriş etmemek, yaralamamak önemlidir. Onun için çocuğa bu işlemi daha yumuşak bir şekilde yapmasını öğretmek gerekir.

Her tuvaletten sonra el yıkamayı da alışkanlık haline getirmek gerekir. Bu zaten temizlik kurallarının en temel olanlarındandır. El yıkama olmayan bir tuvalet eğitimi düşünülemez. Böylelikle oluşabilecek enfeksiyonlara karşı da önlem alınmış olur.

Çocuk lazımlık kullanıyorsa lazımlığı nasıl daha temiz kullanacağını ona gösterin. Hatta temizlik kurallarını öğretirken oyuncak bebeğini kullanarak ona doğru şekli gösterebilirsiniz.

Diğer yandan tuvaletin temiz tutulması konusunda da çocuğu eğitmek önemlidir. Çünkü evde tuvaleti tek kullanacak olan çocuğunuz değildir. Dolayısıyla ev içindeki diğer kişilerin de kullandığı tuvaletin nasıl temiz tutulması gerektiğini ve ne yapması gerektiğini çocuğunuza öğretin.


3879

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

Güzellik ve Bakım Güzellik ve bakım konusunda rehber siteniz www.kadinlikbilinci.com
Makyaj ve Güzellik Sanatı Kadınlar için makyaj, Bakım ve güzellik sitesi www.makyajvebakim.com
Bebek ve Çocuk Ürünleri Online bebek ve çocuk alışveriş sitesi www.mikidoo.com
Doğal Güzellik Hakkında Doğal cilt bakımı, Doğal saç bakımı, Doğal tırnak bakımı, doğal bakıml... www.dogalguzelim.com