bebek ve çocuk oyuncakları

Haberler

Makaleler

SÜT DİŞLERİ NE ZAMAN DÖKÜLÜR?

süt dişleri ne zaman dökülürSÜT DİŞLERİ NE ZAMAN DÖKÜLÜR?

Çocukların süt dişleri 6 yaş civarında sürekli dişlere yer açmak için dökülmeye başlar. Tabi bu zamanlama erkek ve kız çocuklarına göre değişebilir. Kız çocukları genelde erkeklerden daha erken süt dişlerini dökmeye başlarlar. En son süt dişi 12 – 13 yaşında dökülmüş olur.

Süt dişleri genelde bir düzen halinde dökülürler. İlk olarak 2 alt ön diş, sonra bunu 2 üst ön diş takip eder. Eğer bir çocuk bir kaza sonucu veya diş çürüğü sonucu dişini daha erken kaybederse sürekli dişi daha erken çıkabilir. Fakat bu erken gelen dişler çarpık olabilir.

Bazı çocuklar dişlerini kaybetmekten dolayı heyecanlanabilirler. Eğer çocuğunuzun dişi sallanıyorsa, sallanan dişle ilgili diş hekimine danışmak daha uygun olacaktır.

Çocuğunuz süt dişlerini dökmeye başladığı zaman uygun bir diş bakımının önemi konusunda onu bilinçlendirmeli ve motive etmelidir. Aşağıdaki tavsiyeler bu konuda anne ve babalara yardımcı olabilir:

1. Çocuğunuza günde en az 2 defa dişlerini fırçalamasını hatırlatın. Eğer gerekirse ve yardıma ihtiyacı varsa diş fırçalama konusunda zorluk yaşadığında ona yardımcı olun. Nasıl fırçalaması gerektiğini anlatın.

2. Yatma zamanı diş fırçalamayı takiben diş ipi kullanmasını da cesaretlendirin ve nasıl kullanılacağı konusunda yardım edin.

3. Yatma zamanı mümkünse bir şeyler yemesini sınırlayın. Yemek aralarında ise sağlıklı atıştırmalıklar yesin. Kola, şeker gibi yiyecekler ve besinler çocuğunuzun dişleri için zararlıdır.

4. Çocuğunuz için düzenli bir diş hekimi ziyaret planı oluşturun. Onu pediatrik diş hekimine götürebilirsiniz.

5. Çocuğunuzda diş çürüklerinin önüne geçmek için başka ne gibi önlemler almanız gerektiğini diş hekimine sorarak öğrenin.

12545

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

Anne Ve Bebek Beslenme Rehberi Anne ve bebek beslenmesi hakkında tüm bilmek istedikleriniz www.annelikbilinci.com/kategoriler/anne-ve-bebegin-beslenmesi
Bebek ve Çocuk Oyuncakları En güzel, uygun fiyatlı bebek ve çocuk oyuncakları www.annebebekclub.com/anne-bebek-urunleri-oyuncak/oyuncaklar/
Sağlık, bakım ve güzellik En iyi sağlık, bakım ve güzellik ipuçları kadinlikbilinci.com'da www.kadinlikbilinci.com/
Mama Sandalyeleri Mama sandalyeleri. Kalite ve uygun fiyat bir arada. www.annebebekclub.com/anne-bebek-urunleri-oyuncak/mama-sandalyesi/