Haberler

Makaleler

SORUNLU GEBELİK DURUMLARI

sorunlu gebelik durumlarıGebelikler çoğunlukla normal seyrinde gitse de zaman zaman sorunlar da yaşanmaktadır. Her hamile bayanın bu süreci normal ve sorunsuz bir şekilde yaşayamamaktadır maalesef. Sorunlu gebelikler denilen durumlar da bu süreçte yaşanabilmektedir. Sorunlu gebeliklerin temel kaynakları anne adayının genel sağlık koşullarından kaynaklanabileceği gibi gebeliğin kendine has özelliklerinden de kaynaklanabilir.

Tabi sorunlu gebeliklerde süreç normal gebeliklerdeki gibi işlemeyecektir. Anne adayının beslenme düzeni, yaşam şekli, hamilelik sürecindeki tıbbi kontrolleri, sağlık kontrolleri daha da farklılık gösterecektir. Mesela anne adayının çok daha dikkatli olması, sık doktor kontrolleri v.b. şeyler en temel farklılıklar olacaktır.

Tabi bir gebeliği sorunlu gebelik olarak tanımlamak için anne adayında bazı durumların olması gerekir. Bunlardan birisi annedeki anemi yani kansızlıktır. Birçok gebe kadında kansızlık az miktarda olsa da bazı anne adaylarında daha yüksek oranda kansızlık durumu görülebilir. Kansızlığın temel nedenlerinden birisi anne adayındaki demir eksikliğidir. Gebelik boyunca demir eksikliğini yenmek için yapılacak en temel şey annenin beslenme düzenini ona göre düzenlemesi ve besinlerinde demir değeri yüksek olan besinlere de yer vermesidir. Özellikle ıspanak ve kırmızı et demir yönünden zengin yiyeceklerdir. Ayrıca hekim kontrolünde ve tavsiyesinde alınacak bir demir ilacı da çözüm olabilir. İlacın kullanımında da mutlaka doktor tavsiyelerini dikkate almak gerekecektir.

Bir anane adayında gebeliği sorunlu hale getiren durumlardan birisi de anne adayındaki şeker hastalığıdır. Anne adayı gebelik süresince doktor kontrollerini iyi yaptırmalı ve şeker hastalığı için de kan şekerini düzenli olarak ölçtürmelidir. Anne adayında şeker hastalığı durumu varsa yapılacak en temek şey beslenme düzenini iyi ayarlamak ve diyetini harfiyen yerine getirmektir. Ayrıca doktor kontrollerini sık sık ve aksatmadan yaptırmak da şekeri kontrol etmek açısından önemlidir.

Sorunlu gebelik olarak tanımlanan durumlardan birisi de anne adayındaki rahim ağzı yetersizliğidir. Rahim ağzı yetersizliği de annede düşüklere veya zamanından önce doğumlara yol açabilmektedir. Rahim ağzı yetersizliği için de annenin rahim ağzı hafif dikilir. Bu dikiş doğum anına kadar durur. Doğum sürecinde ise açılır.

Bir anne adayı gebelik boyunca doktor kontrollerine gider ve gerekli tahlillerini yaptırır. Yapılan bu incelemelerden birisi de anne karnındaki bebeğin kilosuyla ilgilidir. Yapılan incelemelerde bebeğin kilosuyla ilgili bir sorun tespit edilirse bu da sorunlu gebelik kategorisine girebilecek bir durumdur. Tabi bebekteki düşük kiloya yol açan çeşitli nedenler vardır. Bu nedenlerden en temel olanları, annedeki beslenme yetersizliği ve düzensizliği, annenin sigara içmesi, annedeki bir rahatsızlık olarak sayılabilir. Tabi bu düşük kilo bebeği de olumsuz etkileyecek olan bir durumdur. Bu durumda anne adayı yakın takipte tutulur ve hekimi tarafından gerekli görülürse de sezaryen doğum yapılır.

Sorunlu gebeliklerden birisi de ikiz gebelik durumudur. Aslında bunun bir sorun olarak algılanması doğum süreciyle ilgili olmasından kaynaklanır. Çünkü ikiz gebeliklerde hem erken doğum riski vardır hem de sezaryen ameliyatı durumu vardır. Ayrıca ikiz gebeliklerde bebeğin anne karnındaki duruşu da sorunlu olabilmektedir. İkiz gebeliği olan anne adayları kendilerine diğer anne adaylarına göre daha fazla dikkat etmelidirler. Özellikle daha güvenli hareket etmeleri konusunda ekstra çaba göstermeleri gerekir.

Ayrıca bazı özel durumlar da vardır ki anne adayının bir an evvel hastaneye başvurması gerekir. Anne adayının yüksek ateşle karşı karşıya kalması, sık sık kusması, bebeğin 28. hastadan sonra anne karnında hareket etmemesi ya da yok denecek kadar az oynaması, annedeki şiddetli kanamalar, şiddetli baş ağrıları görmede sorunlar, anne adayının şiddetli ve uzun süren karın ağrısı çekmesi gibi durumlarda mutlaka zaman geçirmeden doktora danışmalı ve daha önemlisi hastaneye başvurmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 24.08.2011

7880

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim