Haberler

Makaleler

SİGARA GEBELİĞİ NASIL ETKİLER?

sigara gebeliği nasıl etkilerSİGARA GEBELİĞİ NASIL ETKİLER?

Gebelik ve sigara bir arada olmaması gereken ikililerden birisidir. Çünkü sigara gebelik sürecini olumsuz etkilediği gibi gebelik öncesini de yani doğurganlık yeteneğini de olumsuz etkileyen bir risk faktörüdür.

Sigara doğurganlığı nasıl etkiler?

Sigara aslında hayatın birçok alanında olumsuz bir etkiyle sahip olur. Hemen hemen herkes sigaranın olası risklerini bilir. Kokan elbiselerden tutun da kalp hastalıklarına, akciğer kanserine kadar birçok olumsuz duruma yol açabilen bir faktördür.

Eğer sigara içiyorsanız ve hamilelik planlarınız varsa, içtiğiniz sigaranın veya sigara dumanına maruz kalmanızın hamile kalma şansınızı olumsuz etkileyeceğini bilmelisiniz. Araştırmalar göre sigara içen kadınlar içmeyen kadınlara göre daha zor gebe kalmaktadırlar

Sigara gebelik sürecini nasıl etkiler?

Gebelik süresince sigara içmek bebeğe karbon monoksit gitmesine sebep olur. Bu bebeğe oksijen gitmesini ve besin taşınmasını olumsuz etkiler. Ayrıca bebeğin anne karnındayken sigara dumanına maruz kalması bebekte kalp hastalığı riskini artırır ve bebeğin anne karnındaki solunumunu olumsuz etkiler.

Gebelik süresince sigara içmek ayrıca aşağıdaki sorunlara da yol açabilir:

Vajinal kanama

Plasenta ile ilgili sorunlar

Düşük ağırlıklı bebek doğurma

Erken doğum

Erken doğum sancıları

Doğum kusurları ( bebeğin kalbi, uzuvları, kafatası, kasları ve diğer bölgelerinde sorunlar )

Gebelik kaybı

Ayrıca gebelik döneminde sigara içen kadınların bebekleri doğdukları zaman aşağıdaki sorunlar bakımından da riskleri artmaktadır.

Ani bebek ölümleri

Kolik

Astım

Solunum enfeksiyonları

Çocukluk obezitesi

Yapılan bazı araştırmalarda da gebelik döneminde sigara içmenin bebeğin doğduktan sonra çocukluk döneminde duygusal ve davranışsal gelişimini ve öğrenme yeteneğini olumsuz etkileyebileceğine dair bulgular da elde edilmiştir. Hatta gebelikte sigara içmek çocuğun kendi doğurganlığını / üretkenliğini bile olumsuz etkileyebilir.

Araştırmalara göre gebelikte pasif içicilik de ( başkasının içtiği sigara dumanına maruz kalmak ) gebelik sürecini olumsuz etkiliyor. Sigara dumanına maruz kalan hamile kadınlarda gebelik kayıpları, doğum kusurları ve düşük ağırlıklı doğum riski daha fazla oluyor.

Yayınlanma Tarihi : 03.04.2013

2283

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim