Haberler

Makaleler

OTUZ BİR VE OTUZ İKİ AYLIK ÇOCUKLAR

otuz bir ve otuz iki aylık çocuklarÇocuğun bu dönemlerde gelişim özellikleri şu şekildedir.

1. Fiziksel gelişimiyle birlikte el becerileri gelişmiştir. Bunun kendisi de farkında olduğu için kendi kendine bir şeyler yapmaktan zevk alır. Bir kalemi veya boya fırçasını daha rahat bir şekilde tutabilir ve şekiller çizebilir. Ellerini kendi başına yıkayıp silebilir.

2. Elbisesini kendisi giyinmeye ve çıkarmaya çalışabilir. Onun için bu becerisini daha da geliştirmek için daha rahat bir şekilde giyinip çıkarabileceği kıyafetleri tercih edin. Bunu yapabildiğini gören çocuğun kendine olan güveni de artacaktır. ( Çocuğun Kendine Olan Güvenini Geliştirmek )

3. Çocuğun gelişen fiziksel kapasitesi, el becerileri ve denge unsuruyla birlikte küp oyunlarında daha beceriklidir. Küpleri birbirinin üzerine dengeli bir şekilde koymaya çalışır. Bu konuda da başarılı olur. Çocuk bu tür becerileri yapabildiğini görünce bu durumdan oldukça keyif olur, kendini mutlu hisseder. Kendine güven duyar.

4. Çocukta yine sahiplik duygusu ve benmerkezci bir durum vardır. Fakat bu eskisi kadar güçlü bir duygu değildir. Ondan talep ettiğiniz zaman eşyalarını bir başkasıyla paylaşabilir. Tabi bu konuda ebeveyn olarak çocuğu paylaşmaya ve empati duymaya yönelik bir düşünce yapısına doğru yöneltebilirsiniz. ( Çocuğunuz Yardım Sever Mi? )

5. Çocuğun bir takım sosyal becerileri öğrenmesi için de uygun bir dönemdir. Çocuk bu dönemlerde oldukça taklitçi bir yapıya sahip olduğu için çocuğun sizi taklit ederek sosyal gelişim becerilerini geliştirebilirsiniz. ( Çocukların Sosyal Gelişim Takvimi )

6. Çocuğun zihin ve bilinç durumunun gelişmesiyle birlikte kendisini daha iyi tanımaya başlar. Kendisinin başka insanlardan farkını alınmaya başlar. Hatta cinsiyetinin farkına bile varabilir. Kendini ifade etmede daha beceriklidir. Tabi bu zihinsel ve bilişsel gelişiminin yanında dil gelişiminin de oldukça ilerlediğini gösterir. Kelime hazinesi ortalama 250 kelime civarındadır. 3 kelimelik cümleleri kurabilir. İki dil öğrenerek büyüyen çocuğun ik zamanlar kelime hazinesi daha düşük olur. Fakat zaman içinde normal düzeye gelecektir. Hatta iki dili öğrenmiş olan çocuk kimlerle hangi dilde konulacağını bilir ve o kişiyle o dilde konuşur. Bu konuda bir karışıklı yaşamayacaktır.

7. Bu dönemlerdeki çocukların en önemli özelliği de sürekli neden sorusunu sormalarıdır. Bu soru biz yetişkinler için biraz sıkıca olabilse de çocuğun öğrenmesi ve dünyayı daha iyi anlayabilmesi için oldukça önemli bir sorudur. Dolayısıyla ebeveynlerin çocuğun sürekli neden diye sormasından memnun olmaları gerekir. Bu neden sorusu uzun bir süre devam edebilir. Burada yapılması gereken bıkmadan ve çocuğa kızgınlık ifade etmeden sorusunu onun anlayabileceği şekilde basitçe cevaplamaktır.

8. Yine çocuk için bir arkadaş grubuyla zaman geçirmesi önemlidir. Bu onun iletişim yeteneğinin gelişmesine de katkıda bulunacaktır. Çocuklar henüz tüm kelimeleri tam olarak telafuz edemezler. Yanlış söyledikleri veya söyleyemedikleri kelimeler mutlaka olacaktır. Fakat bu telafuz sorunu bir hayli çoksa yani çocuk kelimelerin hemen hepsini yanlış söylüyorsa belki işitmesiyle ilgili bir sorun olabilir. Onun için çocuğu bir hekime göstermekte fayda vardır.

Yayınlanma Tarihi : 23.06.2011

39513

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim