Haberler

Makaleler

KIZAMIK HASTALIĞI VE BELİRTİLERİ

Çocuklarda kızamıkKızamık genelde aşılamanın yaygın olarak yapılmadığı ülkelerde görülen bir hastalıktır. Çocuklar belli aralıklarla kızamık aşısı olurlar. Ülkemizde kızamık aşısı aşı takvimine göre çocuklara 1 yaşında ve 4-6 yaş arasında yapılır. Hastalığa yol açan şey kızamık virüsüdür.

Kızamık genelde kış ve ilkbahar aylarında görülür. Kızamık hastalığı geçiren çocuklarda ateş, öksürük, döküntü, bazı durumlarda zatürre gibi durumlar görülebilmektedir. Kızamık hastalığının belirtilerinden önce bir kuluçka dönemi vardır. Çocuk hastalık virüsünü aldıktan 8-14 gün sonra kızamığın belirtileri görülmeye başlanır. İlk günler ( 1. ve 2. gün ) çocukta burun akıntısı, gözlerde kızarıklık, sulanma ve acıma gibi belirtiler ortaya çıkar. Bazen de ishal vakaları da görülebilir. 3. gün çocuğun ağzında küçük beyaz lekeler oluşur. 4. ve 5. gün ise alın ve kulak arkası bölgesinde kabarık kırmızı döküntüler meydana gelir. Bu akabinde tüm vücuda yayılır. Sonraki 2 gün içinde ise bu belirtiler kaybolmaya başlar. Genelde hastalık 1 hafta kadar sürer.

Eğer çocukta kızamık belirtileri görüldüyse evde yapılabilecek müdahaleler de vardır. Çocukta ateş görüleceği için ateşi düşürmek gerekecektir. Bunun için en mantıklı olan şey çocuğun bolca sıvı tüketmesini sağlamaktır. Gözlerindeki acıma hissi için de temiz bir pamuk ve temiz soğuk bir su vasıtasıyla çocuğun gözüne pansuman yapılır. Gözlerini daha rahat ettirmek için odadaki ışığın loş olması daha faydalı olur. Çünkü aşırı aydınlık bir ortam çocuğun gözünü rahatsız edebilir.

Tabi kızamık belirtileri olan bir çocuğu mutlaka hekime göstermek gerekecektir. Tanı hekim tarafından konacaktır. Hele hele çocukta halsizlik, baş dönmesi, baş ağrısı, havale, mor renkte deri döküntüleri gibi belirtiler var ise mutlaka hekime göstermek gerekir. Ayrıca döküntülerin iyileşmemesi, ani ateş yükselmesi, iyileşmeye başlayan çocuğun durumunun yeniden kötüleşmesi, kulak ağrısı, orta kulak iltihabı, hırıltılı nefes alma, nefes alıp vermede zorlanma gibi durumlarda da mutlaka çocuğu hekime göstermek gerekir.

Hastalıktan korunmak için elbette ki aşılama yapılmasının büyük önemi vardır. Eğer çocukta kızamık rahatsızlığı var ise diğer aile bireyleriyle yakın temastan kaçınmak gerekir. Bir defa kızamık rahatsızlığı geçiren çocukta 2. kez kızamık vakası görülmez. Kızamık vakası durumunda mutlaka hekime danışmak ve görünmek gerekir. Amerika’daki bir istatistik bilgiye göre kızamık rahatsızlığı geçiren her 1000 çocuktan 3 tanesinde ölüm vakası görülmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 17.01.2012

6124

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim