Haberler

Makaleler

İYİ BİR BABA MISINIZ?

iyi bir babamısınızGünümüzde artık babalar da eskiye nazaran bebek ve çocuk bakımı konularında daha aktif hale geldiler. Fakat hala bu konuda oldukça geri planda duran babalar yok değil. Bu durum hem eşle olan iletişimi hem de çocuklarla olan ilişki düzeyini olumsuz etkiliyor. Peki iyi bir baba olmak için sadece çalışıp eve para getirmek yetiyor mu? Tabiî ki hayır. O halde babaların yapması gereken bazı şeyler var. İşte bazı öneriler.

1. Bir baba yapıp ettikleriyle çocuklarına iyi bir örnek olmalıdır. Çünkü çocuklar öğrenme sürecinde anne ve babalarını örnek alırlar. Dolayısıyla babalar da davranışlarına ve söylediklerine daha fazla dikkat etmeli ve çocuk için kötü emsal teşkil edecek davranışlardan kaçınmalıdır.

2. Akşamları mutlaka çocuklarla aktif olarak ilgilenilmelidir. Çocukla sohbet etmek, onlarla oyun oynamak, kitap okumak, beraberce güzel bir aile sofrasında yemek yemek yapılabilecek güzel etkinliklerdir.

3. İyi bir baba, anneyle olan iletişimini her zaman sıkı tutmalı ve onunla her konuda konuşabilmelidir. Buna çocuklarıyla ilgili konular da dahildir. Çocuğun beslenmesi, sağlığı, eğitimi, gün içinde yaptığı şeyler v.b. Böylelikle baba gününün çoğunu çocukla geçiren anneler için iyi bir partner olabilirler.

Bu tutum babanın anneye olan sevgisini, empatisini de gösterir. Ayrıca hayat müşterek olduğu için bir babanın anneye bu konularda yardımcı olması da beklenir. Eşiyle mesela gün içinde telefonlaşıp her hangi bir sorunu var mı? Bir isteği var mı? Evde durumlar nasıl? gibi konuları eşiyle konuşabilmelidir.

4. Eve mümkün olduğunca iş getirmemek gerekir. Akşamları mümkün olduğunca eşiyle ve çocuklarla ilgilenmek iyi bir babalık görevidir. İşle ilgili sorunları işyerinde bırakmaya özen göstermek gerekir. Eve iş getirmek babanın eşiyle ve çocuğuyla yeterince ilgilenmesini engeller.

5. Bir baba evet kendine ait olan zamanları da olacaktır. Fakat mümkün olduğunca ailesiyle vakit geçirmeye özen göstermelidir. Eşinden ve çocuklarından ayrı programlar yapmak hem eşiyle hem de çocuklarıyla olan iletişimi olumsuz etkileyecektir. Onun için hafta sonları birlikte yapabilecekleri etkinlikle planlayabilirler.

Beraber parka, alışverişe, eğlence merkezlerine gitmek bunlar arasında sayılabilir. Akşamları evdeyken çocukların da hoşuna gidebilecek film veya çizgi film seyredilebilir. Beraber evde oyunlar oynanabilir. Tüm bunlar sıcak bir aile ortamının da oluşmasına katkıda bulunur.

6. İyi bir baba, akşamları evdeyken eğer eşi o an başka şeylerle ilgileniyorsa bebeğin veya çocuğun beslenmesiyle ilgilenmelidir. Onların bakımına aktif olarak katılmalıdır.

Unutulmamalıdır ki çocukların iyi bir anneye olduğu kadar iyi bir babaya da ihtiyaçları vardır.
Babalığın da en az annelik kadar önemli bir iş olduğu unutulmamalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 20.10.2011

3372

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim