Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE SEBZE VE MEYVELER NEDEN ÖNEMLİ?

hamilelikte sebze ve meyveler neden önemliHAMİLELİKTE SEBZE VE MEYVELER NEDEN ÖNEMLİ?

 

Sebzeler ve meyveler besin değerleri bakımından hamilelikte döneminde çok önemlidir. Vitamin, mineral, protein ve lif kaynağı olarak önemli bir işlevi yerine getiriler. Hamilelikte döneminde sağlıklı bir diyet uygulamak için mutlaka sebze ve meyve tüketimine önem vermek gerekir.

 

Hamilelikte sebze ve meyve tüketimi neden önemlidir?

 

1. Sebze ve meyveler hastalıkları önlemede kritiktir. Kardiyovasküler hastalıkları, diyabeti, inmeyi ve daha birçok hastalığı önlemede önemli bir rol oynarlar. Bu nedenle hamilelik döneminde sebze ve meyve tüketimine özen göstermek gerekir. Örneğin meyve ve sebzelerdeki potasyum minerali böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Yine sebze ve meyvelerdeki lif kalp hastalılarına ve bağırsak sorunlarına karşı koruyucu bir görev görürler.

 

2. Sebze ve meyveler hamilelik döneminde sağlıklı bir kiloda kalmaya yardımcı olurlar. Sebze ve meyveler doğal olarak diğer fast food tarzı besinlere göre daha az kalori içerirler. Sebze ve meyvelerdeki lif ve su oranı da tokluk hissi yaratır. Bu etkenler hamilelik döneminde sağlıklı bir kiloda kalmaya yardımcı olur.

 

3. Sebze ve meyveler hamilelik döneminde sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına imkan sağlarlar. Çünkü önemli bir lif kaynağıdırlar ve lif bağırsak hareketlerinin, sindirim sisteminin düzenli olmasına yardımcı olurlar. Bu yönüyle sebze ve meyve tüketimiyle hamilelikte kabızlık sorunu riski de azalır.

 

4. Sebze ve meyveler hamilelikte ruhsal sağlığa da iyi gelir. Ruh sağlığında ani değişme riskini azaltır. Sebze ve meyvelerdeki vitaminler depresyonla mücadelede faydalıdır. Örneğin B vitamini ve folik asit ruh sağlığını düzenlemede yardımcı olur. Sebze ve meyveler ayrıca hafızayı geliştirmede ve stresi azaltmada da rol oynarlar.

 

5. Hamilelikte bol sebze ve meyve tüketen kadınların bebeklerinde gelişim sorunları riski daha da azdır. Örneğin folik asit vitamini bebekte spina bifida ve anensafali gibi nöral tüp defektleri riskini düşürür.

Yayınlanma Tarihi : 06.01.2014

4318

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim