acvit göğüs bakım kremi

Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE KİLO ALIMI

hamilelikte kilo alımı

HAMİLELİKTE KİLO ALIMI


Hamilelik döneminde belli bir seviyede kilo alımı gerekmektedir. Anne adaylarının korktukları konulardan biri de hamilelik döneminde aşırı kilo alımı ve bu alınan kiloların doğum sonrasında verilip verilmeyeceğidir.

 

Hamilelikte kilo ihtiyacını belirleyen faktörler:

 

Hamilelik döneminde ne kadar kilo almanız gerektiği konusu, hamilelik öncesindeki kilonuzla ilgilidir. Ayrıca sizin boyunuz, beslenme düzeniniz, daha önceki hamilelik geçmişiniz de önemlidir. Ne kadar kilo almanız gerektiği, hamilelik öncesi kilo durumunuza göre hesaplanır.

 

Beslenirken yağ ve şeker oranı düşük olan besinleri tüketmeye dikkat etmeniz gerekir. Gün içindeki öğün sayınızı artırmanız da önerilir.

 

Hamilelikte kilo artışınıza neden olan bazı faktörler de vardır. Bu faktörleri; bebeğiniz, amniyon sıvısı, göğüslerdeki büyüme, kan ve vücut sıvısındaki artış, uterus, annedeki yağ oranı, plasenta olarak sıralayabiliriz. Tüm bunlar hamile bir bayanda 16 kiloya kadar artışa neden olabilir.

 

Hamilelikte ortalama olarak ilk aylarda her ay 1 kilo alınabilir. Diğer aylarda ise bu kilo alımı her ay için 2 kiloya kadar çıkabilir. Tabi bunlar ortalama değerler olup,  kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Hamilelik döneminde fazla kilo alımı da sakıncalıdır. Böyle olursa hamilelik sırasında çeşitli sorunlar yaşanabilir. Ayrıca bu kiloları da doğum sonrasında vermek kolay değildir. Burada önemli olan bir konuda kilonuzu uygun bir egzersiz programıyla da kontrol altında tutmaktır.

 

Ayrıca hamilelik sonrasında da normal kilonuza dönmek için beslenmenize dikkat etmeniz ve egzersizlerinizi devam ettirmeniz gerekir. Ayrıca emzirmenin de kilo verme konusunda etkili olduğu bilinmektedir. Onun için bebeğinizi düzenli olarak emzirmeniz önerilmektedir. Diğer önemli bir konu da sizin hamilelik boyunca olmanız gereken kilo kadar sahip olduğunuzu beslenme düzeyinizdir. Bu düzeyin kalitesi yüksek olmalıdır.

 

Hamilelikte kilo alımı hesaplama

 

Hamilelik döneminde ne kadar kilo almanız gerektiğini tespit etmek için öncelikle hamilelik öncesindeki beden kitle endeksinizi tespit etmek gerekir. Beden Kitle Endeksi, hamilelik başlangıcındaki ağırlığınızın boyunuzun uzunluğunun karesine bölünmesiyle bulunur. Mesela: Hamilelik başlangıcında kilonuz 62 kg olsun. Boyunuz da 1.57 m olsun. Boyunuzun karesi 1.57 X 1.57 =  2.46dir. Sonra 62 / 2.46 = 25.20 ( hafif şişman  )

 

Hamilelikte kaç kilo almanız gerektiğinin tablosu da aşağıda belirtilmiştir

 

Beden Kitle Endeksi

Açıklama

Hamilelikte Alınması Gereken Kilo ( kg )

20 ve daha küçük

Zayıf

12 - 18

20 – 25 arası

Normal Kilolu

11 - 16

25 – 30 arası

Hafif Şişman

6.5 - 11

30 ve daha yukarısı

Şişman ve Obez

6.5

 

İkiz gebelikler

15 - 20

 

Hamilelikte kilo alımınızı hesaplamak için http://www.annelikbilinci.com/hesaplayicilar/hamilelikte-kilo-alimi-hesabi/ linkindeki hesaplayıcımızı kullanabilirsiniz.

Konuyla ilgili tavsiye edilen diğer yazılar:

Hamilelik Döneminde Yetersiz Ve Dengesiz Beslenmenin Etkileri

Hamilelerde Beslenme Düzeni Farklılıkları

anne baba eğitimi

6697

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hatoon.com.tr
hesaplayıcılar
anne bebek ürünleri

ANKET

Bebeğinizi Kaç Ay Süreyle Anne Sütüyle Beslediniz?
0-3 ay süreyle
4-5 ay süreyle
6 ay süreyle
7-12 ay arasında
1 yılın üzerinde
Hiç anne sütüyle beslemedim
Anket Sonuçları
Baby Shower ve Doğum Günü Organizasyonları En güzel Baby Shower ve Doğum Günü Organizasyonları. www.proje360.com.tr/
Hamilelikte Beslenme Önerileri Hamilelikte nasıl beslenmeli, neleri yemeli, nelerden kaçınmalı? www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Sağlık, bakım ve güzellik En iyi sağlık, bakım ve güzellik ipuçları kadinlikbilinci.com'da www.kadinlikbilinci.com/
Gebelikte Güzelilk ve Bakım Önerileri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim