acvit göğüs bakım kremi

Haberler

Makaleler

HAMİLELİĞİN ÜÇÜNCÜ AYI

hamileliğin üçüncü ayı

HAMİLELİĞİN ÜÇÜNCÜ AYI

Hamileliğin üçüncü ayında anne ve bebekte ne olur?

Gebeliğinizin 9.haftasında; bu haftayla birlikte embriyo olarak adlandırılan bebeğiniz artık bir cenin haline gelmiştir. El ve dirsekleri   belirginleşmeye başlamıştır. Hareket etmeye  başlar. Kollarını dirseğinden bükebilir. Diz ve ayak bileklerini de yavaş yavaş hareket   ettirmeye başlar. Bağırsaklar karın içindeki   boşluğa doğru yerleşmeye başlar. Cinsiyet    hücrelerinin oluşması bu dönemde görülür.    Yavaş yavaş bir insana benzemeye başlar.    Bebeğinizin boyu 25 mm civarında olmuştur.

Sizde ise fazla bir kilo artışı olmamakla birlikte göğüslerinizde büyüme olur.  Göğüslerde dolgunluk ve hassasiyet olur.

Gebeliğin 10. haftasında; bebeğin boyu ortalama 5 cm olmuştur. Kilosu da yaklaşık 6-7 gr’dır. Diz ve ayakları belirginleşir. Ayak parmakları ve tırnakları da belirginleşir. Kalp gelişimi büyük ölçüde tamamlanmıştır. Kalp atışları ultrasonla görülebilir. Bebeğinizin böbrekleri artık idrar üretmeye başlar. Karaciğer de bu dönemde çalışmaya başlayarak kan üretimi görevini üstlenir. Bebeğin cinsel organları oluşmaya başlar. Bebeğin organ oluşumu dönemi bu haftanın sonunda tamamlanır. Sonrasında ise bu organlar olgunlaşmaya devam eder.

Sizde ise; rahminiz büyümeye devam eder. Göbek bağı iyice belirginleşmiştir. Bu dönemde memeden sarı bir sıvı gelebilir. Buna kolostrum denir. Bu normal bir şeydir ve bunu hastalık olarak kabul etmemek gerekir. Yine bu dönemde mide yanması, ekşimesi gibi mide sorunlarınız olabilir. Kabızlık şikayetleriniz olabilir. Kendinizi bitkin hissedebilirsiniz.

Gebeliğin 11. haftasında; bebeğinizin boyu ortalama 5 cm olmuştur. Kilosu da 7-8 gr olmuştur. Bebeğinizin başı tüm vücudunun yarısı kadardır. Parmaklarda tırnaklar ortaya çıkar. Saç ve tırnaklar uzamaya başlar. El ve ayak parmaklarındaki perdeler ortadan kalkar. Parmaklar birbirinden ayrılır. Ellerini açıp kapatabilir. Gözleri kapalıdır. Gözde iris tabakası gelişmeye devam eder.

Sizde ise Rahminiz büyümesini sürdürür. Mide bulantılarınız azalmıştır. Bundan dolayı iştahınızda artış görülür. Bu dönemde özellikle fazla yemekten uzak durun. Şekerli yiyeceklerden de mümkün olduğunca yememeye dikkat edin. Bu dönemde yine baş dönmeleriniz olabilir. Bunun için bol temiz hava alın ve yürüyüşler yapın.

Gebeliğin 12. haftasında Tüm organlar artık oluşmuş durumdadır. Artık organlar çalışmaya başlamıştır ve büyümeye devam ederler. Ağzını açıp kapatabilir. Bu haftadan itibaren parmağını emmeye başlar. Bağırsaklar tamamen karın içine yerleşmiştir. Dişlerin oluşması için başlangıç bu dönemdedir. Tiroid bezleri hormon üretmeye başlar. Ağız içinde üst damak birleşmeye başlar. Yüzünde kıl kökleri belirmeye başlar. Bebeğin boyu ortalama 7 cm olmuştur. Kilosu da 10 - 13 gr civarındadır. Bu haftada artık plasenta tamamen oluşmuştur. Plasenta göbek başı yolu ile bebekle bağlantılı hale gelir. Bebeğin beslenmesi plasenta ve göbek bağı aracılığıyla olur. Bebek emme ve yutma davranışlarını gösterebilir. Bebeğin birçok sistemi çalışmaktadır. Bunlardan biri de dolaşım ve boşaltım sistemleridir.

Sizde ise rahminiz büyümeye devam eder. Rahminiz artık karın boşluğunda yer alır. İdrara daha az çıkarsınız. Bu dönemden itibaren düşük tehlikesinde azalma olur. Hormonal değişikliklerden dolayı daha sinirli olursunuz, çabuk sinirlenirsiniz. Kendinizi yorgun ve huzursuz hissedebilirsiniz. Mide bulantısı ve kusmalar yine görülebilir. Midede gaz ve yanma olabilir. Baş ağrılarınız ve baş dönmeniz olabilir.  Bu dönemde yine kendinizi rahatlatma çalışmaları yapmanız iyi gelecektir. Bunun için nefes alma egzersizleri ve fiziksel egzersizler sizi rahatlatacaktır.

anne baba eğitimi

5672

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hatoon.com.tr
hesaplayıcılar
anne bebek ürünleri

ANKET

Bebeğinizi Kaç Ay Süreyle Anne Sütüyle Beslediniz?
0-3 ay süreyle
4-5 ay süreyle
6 ay süreyle
7-12 ay arasında
1 yılın üzerinde
Hiç anne sütüyle beslemedim
Anket Sonuçları
Baby Shower ve Doğum Günü Organizasyonları En güzel Baby Shower ve Doğum Günü Organizasyonları. www.proje360.com.tr/
Hamilelikte Beslenme Önerileri Hamilelikte nasıl beslenmeli, neleri yemeli, nelerden kaçınmalı? www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Sağlık, bakım ve güzellik En iyi sağlık, bakım ve güzellik ipuçları kadinlikbilinci.com'da www.kadinlikbilinci.com/
Gebelikte Güzelilk ve Bakım Önerileri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim