Haberler

Makaleler

GEBELİKTE UYKUSUZLUK

gebelikte uykusuzlukGEBELİKTE UYKUSUZLUK

Gebelikte uykusuzluk sorunu neden yaşanır?

Çoğu hamile kadın uyumakta zorlandıklarını ifade ederler. Bunun birçok sebebi olabilir. Rahat hissetmemeleri, sık sık idrara çıkma isteği, bacak krampları, duyulan kimi endişeler uykuya geçmesine engel olarak uyku sorununa yol açabilir.

Uykusuzluk sorunu insomnia olarak da adlandırılmaktadır. Gebelikte birçok fiziksel ve duygusal değişimler olur ve bu değişmeler insomnia sorununa da yol açabilir.

Gebelikte uykusuzluk sorunu konusunda neler yapılabilir?

1. Gece yatmaya gitmeden öncesinde bir uyku ritüeli uykuya hazırlanma konusunda yardımcı olabilir. Uykudan önce ılık bir banyo, bir fincan sarıpapatya çayı, sakin bir müzik ve rahatlamak için eşin ayaklara ovarak masaj yapması uyku için motive edici olabilir. Rahatlamış olan beden ve beyin daha kolay uykuya geçebilir.

2. Daha iyi uyku için rahatlama teknikleri oldukça fayda sağlayabilir. Masaj, yoga, derin nefes alma ve verme, esneme hareketleri, hafif egzersiz, gözünde canlandırma gibi teknikler faydalı olabilir.

3. Oda sıcaklığının uyku için uygun sıcaklıkta olması gerekir. Ayrıca odanın ışık almaması ve sessiz olması da uykuya geçmeyi kolaylaştırır.

4. Yatağa yattıktan sonra eğer 20 – 30 dk. içinde uykuya geçilemediyse başka bir odaya geçerek orada tekrar uykulu hissedene kadar bir şeyler okumak, sakin bir müzik dinlemek faydalı olur. Uykulu hissettikten sonra tekrar yatağa dönülmelidir.

5. Eğer uykusuzluk sorunu çok ciddi bir hal aldıysa bu konuda tıbbi bir destek almak gerekir. Tabi uykusuzluk ( insomnia ) sorununun gebelik döneminde daha sık yaşanabileceğini de unutmamak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 24.08.2012

1509

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

Hamilelikte Beslenme Önerileri Hamilelikte nasıl beslenmeli, neleri yemeli, nelerden kaçınmalı? www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Gebelikte Güzelilk ve Bakım Önerileri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim