Haberler

Makaleler


GEBELİKTE UYKUSUZLUK

gebelikte uykusuzlukGEBELİKTE UYKUSUZLUK

Gebelikte uykusuzluk sorunu neden yaşanır?

Çoğu hamile kadın uyumakta zorlandıklarını ifade ederler. Bunun birçok sebebi olabilir. Rahat hissetmemeleri, sık sık idrara çıkma isteği, bacak krampları, duyulan kimi endişeler uykuya geçmesine engel olarak uyku sorununa yol açabilir.

Uykusuzluk sorunu insomnia olarak da adlandırılmaktadır. Gebelikte birçok fiziksel ve duygusal değişimler olur ve bu değişmeler insomnia sorununa da yol açabilir.

Gebelikte uykusuzluk sorunu konusunda neler yapılabilir?

1. Gece yatmaya gitmeden öncesinde bir uyku ritüeli uykuya hazırlanma konusunda yardımcı olabilir. Uykudan önce ılık bir banyo, bir fincan sarıpapatya çayı, sakin bir müzik ve rahatlamak için eşin ayaklara ovarak masaj yapması uyku için motive edici olabilir. Rahatlamış olan beden ve beyin daha kolay uykuya geçebilir.

2. Daha iyi uyku için rahatlama teknikleri oldukça fayda sağlayabilir. Masaj, yoga, derin nefes alma ve verme, esneme hareketleri, hafif egzersiz, gözünde canlandırma gibi teknikler faydalı olabilir.

3. Oda sıcaklığının uyku için uygun sıcaklıkta olması gerekir. Ayrıca odanın ışık almaması ve sessiz olması da uykuya geçmeyi kolaylaştırır.

4. Yatağa yattıktan sonra eğer 20 – 30 dk. içinde uykuya geçilemediyse başka bir odaya geçerek orada tekrar uykulu hissedene kadar bir şeyler okumak, sakin bir müzik dinlemek faydalı olur. Uykulu hissettikten sonra tekrar yatağa dönülmelidir.

5. Eğer uykusuzluk sorunu çok ciddi bir hal aldıysa bu konuda tıbbi bir destek almak gerekir. Tabi uykusuzluk ( insomnia ) sorununun gebelik döneminde daha sık yaşanabileceğini de unutmamak gerekir.

842

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

Güzellik ve Bakım Güzellik ve bakım konusunda rehber siteniz www.kadinlikbilinci.com
Makyaj ve Güzellik Sanatı Kadınlar için makyaj, Bakım ve güzellik sitesi www.makyajvebakim.com
Bebek ve Çocuk Ürünleri Online bebek ve çocuk alışveriş sitesi www.mikidoo.com
Doğal Güzellik Hakkında Doğal cilt bakımı, Doğal saç bakımı, Doğal tırnak bakımı, doğal bakıml... www.dogalguzelim.com