Haberler

Makaleler

GEBELİKTE ASTIM

gebelikte astım

GEBELİKTE ASTIM

Son yıllarda tıptaki gelişmelerle birlikte astımlı kadınlardaki gebelik sürecinde olumlu yönde gelişmeler sağlanmaktadır. Astım çok şiddetli olmadığı sürece astımlı kadınlar da diğer kadınlar gibi gebelik dönemlerini iyi geçirebilmektedir.

 

Astım gebelik döneminde en sık görülen kronik hastalıklardan bir tanesidir. Gebelerin ortalama %4’ ü bu sorunu yaşamaktadır. Astımı gebelik döneminde çok şiddetli yaşayan kadınların sayısı da oransal olarak oldukça azdır. Kimi astım vakaları gebelik döneminde ortaya çıkmaktadır.

 

Fakat astımlı gebeliklerde önemli olan gebelik boyunca çok iyi bir biçimde tıbbi kontrol altında bulunmak ve astımı mümkün olduğunca gebeliğin ilk zamanlarında kontrol altına almaktır. Astımlı gebeliklerde kusma, bulantı, erken doğum, yüksek tansiyon ve kanama diğer normal gebeliklere göre daha fazla olabilmektedir.

 

Gebelikte astımı kontrol altına almak ve tedavi için yöntemler ve önlemler

 

1. Gebelikte astım vakalarına karşı anne adaylarının tozlara ve polenler konuusnda dikkatli olması ve bunlardan uzak durması gerekir. Bu akerjenler gebelik döneminde astımı tetikleyebilir ve oldukça alevlendirebilir.

 

2. Gebelik döneminde anne adaylarının evcil hayvanlara karşı dikkatli olmalları gerekir. Evcil hayvanlar gebelikte astımı tetikleyebilir ve oldukça kötüleştirebilir. Bunun için gebelik döneminde mümkünse evde evcil hayvan beslenmemelidir. Evcil hayvanların tüyleri, dışkııları ve salyaları alerjen olarak kabul eidlir. Hayvanlardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

 

3. Gebelik döneminde astım gibi solunum yolu hasalıklarına yakalanmamak için de azami dikkat etmek gerekir. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi durumlar astımlı gebe kadınlar için rahatsız edici olacaktır. Bu tür enfeksiyonlara yakalanmamaya gayret gösterilmelidir.

 

4. Astım hastası hamile kadınlar gebelikte astım ilacı kullanmadan önce bunu mutlaka hekimlerine bildirmelidirler. Astım ve diğer ilaçları bunları hekim kontrolünde kullanmak gerekir

 

5. Hekimin önerdiği astım ilaçları dışındaki ilaçları kesinlikle kullanmamak gerekir. Bu durum hem mevcut astım sorununu daha da alevlendirebilir hem de ugun olmayan ilaçların kullanımından dolayı daha ciddi gebelik komplikasyonları oluşabilir.

 

6. Gebelikte astım krizleri durumunda eğer hekim ilaç verdiyse onları mutlaka kullanmak gerekir. Ayrıca astım krizi ilaçla geçmiyorsa bu sefer hastaneye acil yardıma gitmek daha yararlı olacaktır. Çünkü astım krizi sırasında annedeki oksijensizlik bebeği de olumsuz etkileyebilir. Kimi vakalarda oksijen yetersizliğinden dolayı anne karnında bebek ölümü de gerçekleşebilmektedir.

 

7. Astım hastası bir kadının gebelik döneminde kesinlikle sigara içmemesi ve sigara içilen ortamlarda bulunmaması gerekir. Gebelik sonrasında da sigara içilmemelidir. Eğer anne sigara içiyorsa bunu bebeğin yanında yapmaması zorunludur. Çünkü sigara dumanı zamanla bebekte alerjik sorunlar yaratabilir. Ayrıca gebelikte sigara içilmesi de anne karnındaki bebekte çok ciddi komplikasyonlar oluşmasına yol açabilir.

 

8. Doğum sonrası bebekte olası bir alerjik duruma karşı bebek kesinlikle ilk 6 ay anne sütüyle beslenmelidir. Amaç bebeğin katı gıdalara karşı bir alerji geliştirmesini önlemektir. Çünkü astımlı annelerin bebekleri de bu tür alerjik durumlar bakımından risk altındadır. Astımın genetik boyutları da bulunmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 16.02.2012

5879

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim