Haberler

Makaleler

GEBELİK ŞEKERİ

gebelik şekeriGebelik şekeri normal diyabet hastalığından farklılık gösterir. En temel farkı geçici olmasıdır. Gebelik döneminde kan şekeri miktarı artar. Fakat vücut artan bu kan şekeriyle baş edecek derecede insülin üretemez. Bu durumda gebelik şekeri denen durum ortaya çıkar.

Gebelik şekeri gerekli önlemler alındığı ve uygun bakımın yapıldığı takdirde ne anne için ne de bebek için bir tehlike oluşturmaz. Aksi takdirde tehlike oluşturabilir.

Gebelik şekerinin belirtileri:

İdrarda fazla miktarda şekere rastlanır. İleri derecede susuzluk hissetme, çok fazla yemek yeme ihtiyacı, sık sık idrara çıkma, yorgun hissetme diğer belirtileri arasındadır.

Gebelik şekeri bakımından bazı anne adayları diğerlerine göre daha riskli bir grup içinde yer alırlar. Bu anne adaylarının aile geçmişinde diyabet sorunu var ise, gebelikte fazla miktarda kilo alındıysa, geç bir dönemde gebe kalındıysa ( özellikle 35 yaş sonrası )  gebelik şekeri görülme riski daha fazla olabilmektedir.

Gebelik şekerinin tedavisi de bugün tıpta yaşanan gelişmelerle birlikte daha da ilerlemiştir. Gebelik dönemindeki düzenli kontroller ve iyi bir tıbbi bakım ile gebelik şekeri yaşayan hamile bayanlarda diğer normal gebelik yaşayan anne adayları gibi iyi bir gebelik döneminden sonra sağlıklı bebekler dünyaya getirebilmektedir.

Anne adayına uygun bir beslenme programı hazırlanır. Bu beslenme programı anne adayının kan şekerini belli düzeylerde tutmaya yönelik olacaktır. Beslenme programıyla annenin kan şekeri kontrol altına alınamıyorsa bu sefer insülin tedavisi uygulanır.

Yapılan bilimsel tespitlere göre gebelik şekeri durumu yaşayan kadınlarda doğumdan sonraki yıllarda diyabet hastalığı gelişme riski artış göstermektedir. Ayrıca gebelik şekeri yaşayan hamile bayanlarda sezaryen ihtimali daha yüksektir. Gebelik şekeri yaşayan annelerin gebelik sonrasında her sene düzenli olarak diyabet riski açısından gerekli testleri yaptırmaları gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 27.02.2012

3707

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim