Haberler

Makaleler

DOĞUM SANCILARINI HAFİFLETMEK İÇİN ÖNERİLER

doğum sancılarını hafifletmek için önerilerHamile bir bayanın doğum zamanı yaklaştıkça doğum sancılarının artması normaldir. Fakat alınacak bazı önlemler ve bazı yapılacaklarla bu sancıların şiddeti azaltılabilir. İşte bazı öneriler.

1. Sancı aralarında bir takım rahatlama ve gevşeme hareketleri yaparak kendinizi rahatlatabilir ve enerji seviyenizi daha iyi ayarlayabilirsiniz. Bunun için nefes alma egzersizleri size iyi gelecektir.

2. Sancı sırasında olabildiğince dikkatinizi başka şeylere doğru yöneltmeye çalışın. Başka şeylerle meşgul olun. Bu meşguliyet biraz olsun sancılarınızı unutturup, azaltacaktır. Dikkatinizi sancılarınıza vermeyin.

3. Aslında sancılar doğumun habercisidirler. Sizi bebeğinize daha da yaklaştırır. Sancılar sizin biricik bebeğinizi kucağınıza alacağınız ana sizi yaklaştırır. Durumu bir de bu gözle değerlendirmeye çalışın. Sancıyı sadece kötü yönleriyle değerlendirmeyin. Anne olmaya giden yoldaki bir süreç olarak değerlendirirseniz ve durumu kabullenirseniz bu sizi daha güçlü kılacaktır.

4. Genel olarak duruşunuzu da iyi ayarlamanız gerekir. Bebeğin rahim ağzında en uygun pozisyonda durması sancılarınızın şiddetini azaltacaktır. Bunun için yapabildiğiniz ölçüde dik bir duruş pozisyonunda olmak daha uygun olacaktır. Böylelikle bebek yanlış bir duruşla sizi zora sokmayacaktır ve rahim ağzına daha iyi pozisyonda yerleşecektir. Ayrıca gerçek doğum sancılarının başlamasıyla yerçekimin doğuma olan katkısından da faydalanışmış olunur.

5. Sancı sırasında nasıl rahat ediyorsanız o pozisyonda durun. Ayrıca sancı aralarında da hareket halinde olmak size mevcut durumla mücadele etmede kolaylık sağlayacaktır. Yatma hissi duyuyorsanız uzanın. Uzanırken kambur bir şekilde uzanmak sizi rahatlatabilir.

6. Tuvaletiniz geldiği zaman idrarınızı tutmamaya çalışın. Hemen tuvaletinizi yapın. Dolu bir idrar kesesi sancı sırasında sizi daha fazla rahatsız eder.

7. Eğer sırt ağrılarınız varsa eşinizden yardım isteyin. Size sırt masajı yapması kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

8. Bazı doğum sancıları gerçek doğum sancıları değildir. Bunlara sahte doğum sancısı denir. Bu durumda bir süre hareket etme, sonra dinlenme ve uyku bu sancıları gidermede veya azaltmada etkili olacaktır.

9. Gerçek doğum sancılarının olduğu zamanda sırt üstü uzanmak süreci olumsuz etkileyecektir. Çünkü olabildiğince dik pozisyonda oturmaya çalışmanız doğum için yardımcı olacaktır. Bu da sancıların azalması için uygun duruşlardan biridir. Sırt üstü yatış pozisyonu bebeği olumsuz etkileyen bir duruş pozisyonudur ve bebeğe giden kan akışını engelleyebilir.

Yayınlanma Tarihi : 15.09.2011

12501

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

Hamilelikte Beslenme Önerileri Hamilelikte nasıl beslenmeli, neleri yemeli, nelerden kaçınmalı? www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Gebelikte Güzelilk ve Bakım Önerileri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim