acvit göğüs bakım kremi

Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARIN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENDİRİLİR?

çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmekÇOCUKLARIN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENDİRİLİR?

Hem yetişkinlerin hem de çocukların sağlıklı bir bağışıklık sistemine ihtiyaçları vardır. Bağışıklık sistemi vücutta virüs ve bakterilerle mücadele eder. Özellikle çocukların bağışıklık sistemi daha zayıf olabilir veya bağışıklık sistemini güçlü tutmada çocuklar yetersiz kalırlar. Bu yüzden çocukların bağışıklık sistemini güçlü tutmada yetişkinliklerin de yardımına ihtiyaç duyulur.

Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı?

1. Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için en temel yollardan birisi mümkün olduğunca her sebze ve meyveden çocuğa yedirmektedir. Bu besinlerin mümkün olduğunca işlenmemiş olmalarında fayda vardır. Meyve ve sebzeler vitamin ve mineraller için doğal birer kaynaktırlar. Vücut sebze ve meyvelerdeki vitamin ve mineralleri kullanarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

2. Çinko minerali çocukların bağışıklık sisteminin gelişmesi ve güçlenmesinde önemli bir rol oynar. Çocukların günlük çinko ihtiyacı 10 – 20 mg arasında değişir. Gıdaların etiketlerinde ne kadar çinko içerdiklerine bakmak gerekir. Yüksek derecede işlenmiş ve rafine şekerle tatlandırılmış besinlerden uzak durulmalıdır.

3. Yoğurt çocuklar için favori bir besindir. Çocuklar için probiyotik içeren yoğurtlar oldukça faydalıdır. Dünya Sağlık Örgütü probiyotikleri canlı mikroorganizmalar olarak tanımlamaktadır. Bunlar yeterli düzeyde alındıklarında bağışıklık sistemi üzerinde oldukça fayda sağlarlar. Yüksek miktarda şeker içeren yoğurtlardan kaçınmalıdır. Yoğurt etiketinde probiyotik yazıyor olması gerekir.

4. C vitamini vücut fonksiyonlarının uygun bir şekilde işlemesi için gerekir. C vitamini güçlü bir antioksidandır. Vücudu serbest radikallere karşı korur. Serbest radikaller vücudumuzda tahribata yol açabilen oluşumlardır. Vücutta serbest radikallerle mücadele için güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyaç vardır. C vitamini bu konuda önemli bir rol oynar.

Çocuklar için günlük C vitamini ihtiyacı 15 – 45 mg arasıdır. Çocuğun hangi ne kadar C vitaminine ihtiyaç duyduğu konusunda hekim yardımcı olacaktır. C vitamini portakal suyu, çilek ve brokoli de bolca bulunur.

5. Çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirmek için hekim tarafından gerek görüldüğü takdirde vitamin ve mineral desteği de alınabilir.

6. Çocukların bağışıklık sistemi için sağlıklı yaşamı alışkanlık haline getirmeleri de gerekir. Çocuğun yaşamındaki hareketi artırma, yeterli uyku, yeterince dinlenme ve stresten uzak durması oldukça önemlidir.

anne baba eğitimi

2860

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hatoon.com.tr
hesaplayıcılar
anne bebek ürünleri

ANKET

Bebeğinizi Kaç Ay Süreyle Anne Sütüyle Beslediniz?
0-3 ay süreyle
4-5 ay süreyle
6 ay süreyle
7-12 ay arasında
1 yılın üzerinde
Hiç anne sütüyle beslemedim
Anket Sonuçları
Baby Shower ve Doğum Günü Organizasyonları En güzel Baby Shower ve Doğum Günü Organizasyonları. www.proje360.com.tr/
Hamilelikte Beslenme Önerileri Hamilelikte nasıl beslenmeli, neleri yemeli, nelerden kaçınmalı? www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Sağlık, bakım ve güzellik En iyi sağlık, bakım ve güzellik ipuçları kadinlikbilinci.com'da www.kadinlikbilinci.com/
Gebelikte Güzelilk ve Bakım Önerileri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim