Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA KIZIL HASTALIĞI, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

çocuklarda kızıl hastalığıÇOCUKLARDA KIZIL HASTALIĞI, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Kızıl hastalığı çoğunlukla okul çağındaki çocuklarda görülür. Küçük çocuklarda ise daha az görülür. Özellikle soğuk ve serin havalarda ( sonbahar bitimi, kış ve ilkbahar ayları ) görülür.

Streptocossus bakterisinin yol açtığı döküntülü bir hastalıktır. İnsandan insana solunum yoluyla bulaşır.

Kızıl hastalığının belirtileri nelerdir?

Hastalığın önce bir kuluçka dönemi vardır. Kuluçka dönemi 5 gün kadar sürer. Birkaç gün içinde belirtileri görülmeye başlanır. Sonra tedaviyle birlikte hastalık en geç 2 haftaya kadar iyileşir.

Çocuğun ateşi vardır.
Kusma ve döküntü görülür.
Döküntüler ağırlıklı olarak yüz, koltuk altı ve kasık bölgelerinde olur ve kırmızımsıdır.
Baş ve boğaz ağrısı görülür.
Yutma güçlüğü olur.
Titreme
Halsizlik belirtileri vardır.
Dilde beyazlaşma ve sonrasında kırmızılaşma olur.
Deride döküntüler sonrasında vücudun diğer yerlerine de yayılabilir.
Kabuklaşmayla birlikte soyulmalar başlar. 
Döküntüler kaşıntı da yapabilir.

Kızıl hastalığının tedavisi nasıldır?

Hastalık belirtileri görülürse hemen hekimi arayıp danışmak ve yapılması gerekenlerle ilgili tavsiyelerini almak gerekir. Durumu daha kötü olursa hekime göstermek gerekecektir. Enfeksiyonel bir hastalık olduğu için çocuğa antibiyotik tedavisi uygulanır. Ateşi düşürmek için ateş düşürücü verilir.

Çocuğun beslenmesine de dikkat etmek gerekir. Çocuğun bol sıvı alması sağlanmalıdır. Ve çok kuru gıda yedirmemek gerekir. Püre tarzında besinlerin verilmesi daha uygun olacaktır.

Çocuğu kızıl hastalığına karşı nasıl korumak gerekir?

Kızıl hastalığına karşı öncelikle bu hastalık belirtilerini taşıyan kişilerden çocuğu uzak tutmak gerekir. Ayrıca çocuğun hijyenine de çok önem verilmelidir. Elleri sık sık yıkamak gerekir.

Hastalığın erken teşhis ve tedavisi oldukça önemlidir. Çok geç kalınan durumlarda çocukta bir takım böbrek, orta kulak iltihabı, sinüzit, zatürre ve kalp rahatsızlıkları da oluşabilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 29.03.2012

24473

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

Hamilelikte Beslenme Önerileri Hamilelikte nasıl beslenmeli, neleri yemeli, nelerden kaçınmalı? www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Gebelikte Güzelilk ve Bakım Önerileri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim