acvit göğüs bakım kremi

Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA KEDİ ALERJİSİ

çocuklarda kedi alerjisiÇOCUKLARDA KEDİ ALERJİSİ

 

Çocuklarda kedi alerjisi belirtileri

 

Kedi alerjisi genelde kedi tüyüne veya kedi salyasına temas sonucu vücudun geliştirdiği bir reaksiyon sonucu oluşur. Kedi alerjisine yol açan bu alerjenler çeşitli belirtiler ortaya çıkarır. Özellikle bu alerjenlerle direkt temas halinde belirtiler daha şiddetli olabilir. Çocuğun kedi alerjisi olması durumunda gözlerde kaşıntı, kızarıklık, burun akıntısı ve solunum sorunları görülebilir.

 

Kedi alerjisinin yol açtığı alerjik reaksiyonlar küçük çocuklarda daha şiddetli yaşanabilir. Çünkü daha büyük çocuklara ve yetişkinlere göre daha hassastırlar. Çocuk kediyle temas ettiği zaman solunum güçlüğü, hapşırma ve aşırı öksürük oluşursa muhtemelen kediye karşı alerji durumu olabilir. Çocukta ayrıca yüzünde kızarıklık oluşabilir. Bir de çocuk odasında kedi gördüğü zaman ağlamaya başlayabilir. Çocuk solunum güçlüğünden dolayı oldukça telaşlı görünebilir. Çocukta ayrıca kedi alerjisi durumunda klasik alerji belirtileri de oluşabilir ( eller, kollar, bacaklar ve ayalarda kırmızı döküntüler )

 

Çocukta kedi alerjisi olup olmadığını anlamanın en iyi yolu bir alerji testi yaptırmaktır. Alerji testi çocuk alerjisi hekimine yaptırılabilir. Çocukta ayrıca kedi alerjisi durumunda klasik alerji belirtileri de oluşabilir ( eller, kollar, bacaklar ve ayalarda kırmızı döküntüler )

 

Çocukta kedi alerjisini önlemek

 

Küçük çocuklarda kedi alerjisi gelişmesini önlemek neredeyse imkansızdır. Bu alerjik reaksiyonlar geniş ölçüde genetiktir. Bununla birlikte küçük çocukları kedi gibi evcil hayvanlardan mümkün olduğunca uzak tutmak kedi alerjini ve diğer evcil hayvan alerjilerini önlemeye yardımcı olur. Çocuğu kedinin bulunduğu ortama sokmamak, evde kedinin temas ettiği yerleri düzenli temizlemek, kediyi çocuğun odasına sokmamak iyi bir önlemdir.

 

Eğer çocukta kedi alerjisinden şüphe ediliyorsa bir an evvel bir alerji testi yaptırmak gerekir. Yukarıda belirtilen önleyici adılar mutlaka atılmalıdır. Aksi halde çocuğun bağışıklık sistemi de olumsuz etkilenebilir ve çocuk grip ve soğuk algınlığına daha riskli hale gelir.

anne baba eğitimi

1314

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hatoon.com.tr
hesaplayıcılar
anne bebek ürünleri

ANKET

Bebeğinizi Kaç Ay Süreyle Anne Sütüyle Beslediniz?
0-3 ay süreyle
4-5 ay süreyle
6 ay süreyle
7-12 ay arasında
1 yılın üzerinde
Hiç anne sütüyle beslemedim
Anket Sonuçları
Baby Shower ve Doğum Günü Organizasyonları En güzel Baby Shower ve Doğum Günü Organizasyonları. www.proje360.com.tr/
Hamilelikte Beslenme Önerileri Hamilelikte nasıl beslenmeli, neleri yemeli, nelerden kaçınmalı? www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Sağlık, bakım ve güzellik En iyi sağlık, bakım ve güzellik ipuçları kadinlikbilinci.com'da www.kadinlikbilinci.com/
Gebelikte Güzelilk ve Bakım Önerileri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim