Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA EPİLEPSİ HASTALIĞI

çocuklarda epilepsi saraÇOCUKLARDA EPİLEPSİ HASTALIĞI ( SARA )

Sara hastalığı ortalama olarak her 100 çocuktan birinde görülen bir hastalıktır. Beyinde aşırı elektriklenmeden dolayı tekrarlanan nöbetlerdir. Nöbetler hareket ve bilinç durumunda geçici ve ani olarak meydana gelen değişmedir. Fakat her nöbeti epilepsi olarak adlandırmamak gerekir. Çocuklardaki sara hastalığının tedavisi erken zamanlarda başlandığı zaman çoğunlukla ileri yetişkinlik zamanında görülmezler.

Çocuklardaki sara nöbetleri iki türde görülebilir. Büyük epilepsi nöbetleri ve absans epilepsi nöbetleri.

Absans epilepsi nöbetlerinin belirtileri nelerdir?

1. Aniden ortaya çıkan bilinç ve hareket kaybı ( genelde 20 sn kadar sürebilir )
2. Yüzde şaşkınlık belirten bir ifade ve anlamsız bakışlar vardır.
3. Çocuk nöbet sırasında kendisine söylenenlere yanıt vermez.
4. Durum kısa sürede düzelir ve çocuk normal aktivitesine döner.

Büyük epilepsi nöbetlerinin belirtileri nelerdir?

1. Bilinç kaybı olur ve çocuk yere düşer
2. Bacak ve kollar kasılır.
3. Vücudu titrer
4. İdrar kaçırma.
5. Kasılma sonrası kendine gelme

Epilepsi nasıl ortaya çıkar?

Beyindeki sinir hücreleri birbirlerine sürekli elektrik sinyalleri göndermektedir. Bu düzenli ve kendi işleyişinde devam eder. Fakat kimi zaman çeşitli etkenlerin etkisiyle bu elektrik sinyalleri aşırı bir şekilde çalışmaya başlar ve epilepsi nöbetlerine sebebiyet verir. Epilepsiye yüksek ateş, hipoglisemi, menenjit, kafa travması ve beyindeki yapısal bir bozukluk gibi etkenler yol açabilir.

Epilepsi kalıcı mıdır?

Bu önceden bilinemez. Fakat iyi bir tedavi ile geçebilir. Kimi zaman ise yaşam boyu devam edebilir.

Sara nöbetlerinde acil durumlar nelerdir?

1. Eğer çocuk sara nöbetini ilk kez geçiriyorsa
2. Nöbet 3dk’dan daha fazla sürdüyse
3. Ardı ardına nöbetler geçiriyorsa

Bu durumları acil durumlar olarak kabul edip çocuğun hekimine göstermek gerekecektir.

Epilepsiye hangi çocuklar daha yatkındır?

Daha önce beyni etkileyebilecek derecede şiddetli travma geçiren çocuklar ve ailesinde bu tür bir hastalık olan çocuklar daha bir risk altındadır. Yani epilepsinin genetik boyutları da vardır.

Epilepsi hastalığının tedavisi

Çocuk ilk kez sara nöbeti geçiriyorsa hekim kesin teşhis için bir takım tahliller yapacaktır. Bunun için hastanede yatması gerekebilir. Sara nöbetlerini önlemeye yönelik ilaç tedavisi uygulanır. Eğer verilen ilaçlar çocukta ters bir etkiye yol açıyorsa mutlaka hekime bildirilmelidir. Bu durumda hekim başka bir ilaç önerebilir.

İlk kez nöbet geçiren çocuğu iyi takip etmek gerekir. Özellikle ilk nöbeti sırasında neler yaşandığını, nöbetin ne kadar süreyle devam ettiğini, ne gibi etkileri olduğunu iyi not etmek gerekir. Çünkü bu tür bilgiler hekime de yardımcı olacaktır.

Epilepsi nöbeti geçiren çocuk eğer sonraki 2 yıl içinde bir daha nöbet geçirmediyse sara olarak nitelendirilmezler.

Sara nöbeti geçiren çocuğa nasıl müdahale edilmelidir?

Eğer çocuk yerdeyse yan tarafına döndürülmelidir. Yan tarafına yatar vaziyetteyken eliniz çocuğun yanağının altında olmalıdır. Sara nöbeti geçiren çocuğu asla sıkı bir şekilde tutmamalıdır. Fakat hareketlerinden dolayı bir tarafına zarar vermemesi için yanında durulur. Çocuğun nefes alıp verdiğinden emin olunmalıdır.

Sara hastası çocuk için evde gerekli güvenlik önlemleri de alınmalıdır. Çünkü kaza geçirme ihtimali de bulunmaktadır. Söz gelimi ortalıkta sivri uçlu veya çocuğun yere düşerken kafasını veya bir yerini çarpacak eşyalar bulunmamalıdır. Yani geçiş yerleri olabildiğince sade olmalıdır. Güvenlik önlemleri dışarıdayken de oldukça önemlidir.

Çocuk sara nöbetleri sırasında uykuya geçebilir. Bu durumda çocuğu uyandırmaya çalışmamalıdır ve uyanmasını beklemelidir.

Epilepsi hastası çocuklarda suda boğulma vakaları da bir risk teşkil etmektedir. Çünkü sarar nöbetlerinin ne zaman geleceği bilinemez. Çocuk denizde veya havuzda olabilir. Bu durumdaki bir çocuğun denizde veya havuzdayken asla yanından ayrılmamak gerekir.

Epilepsi hastası çocukların beslenmesi nasıl olmalıdır?

Epilepsi hastası çocukların beslenmesi ilaç tedavisini destekler nitelikte olmalıdır. Bazı çocuklarda düşük karbonhidratlı ve düşük proteinli bir beslenme diyeti önerilebilir. İlaç tedavisi ve diyet programı etkili olmaz ise cerrahi yöntem de bir çözüm olarak uygulanabilir.

Çocukta epilepsi nöbetlerinin tekrarlanmaması için ne yapmalıdır?

Çocuğun ilaçlarını düzenli olarak almasını sağlamalıdır. İlaçlar önerilen şekilde kullanılmalı ve taviz verilmemelidir. Çocuğun kendini fazla yormamasına dikkat etmeli ve aşırı heyecanlanmasına engel olunmalıdır. Eğer bir diyet programı önerildiyse buna uyulmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 18.04.2012

15004

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim