acvit göğüs bakım kremi

Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA DİL GELİŞİM GERİLİĞİ

çocuklarda dil gelişim geriliğiÇOCUKLARDA DİL GELİŞİM GERİLİĞİ

 

Küçük çocuklardaki dil gelişimindeki gerilikleri geçici bir durum veya önemli bir sorun olabilir. Her ne kadar çocukların gelişimi konusunda belli bir süreç devam etse de çeşitli faktörler bazı çocuklarda dil gelişim geriliklerine yol açabiliyor. Bu noktada ebeveynlerin çocuklarının konuşma ve dinleme becerilerini iyi takip etmeleri ve gerilik belirtileri görüyorlarsa profesyonel yardım almaları gerekir.

 

Çocukların gelişim döneminin özellilerini iyi bilmek gerekir.

Örneğin 2 yaş civarındaki bir çocuğun 2 kelimeli bir cümleyi konuşabilmesi beklenir. 2 – 3 yaşları arasındaki çocuklar kısa cümlelerde özne ve fiil kullanabilmelidirler. Bu çocuklar hoşlarına giden hikayeleri tekrar tekrar dinlemekten hoşlanırlar.

 

Çocuklardaki dil gelişim geriliklerinin nedenleri


Birçok çocuktaki dil gelişim geriliğinde öncelikle çocukta bir işitme sorununun olup olmadığı bilinmelidir. Çünkü işitme sorunları çocuklarda dil gelişim geriliklerine neden olabilir. Dil gelişim gerilikleri erken doğum komplikasyonlarından, bilişsel geriliklerden, otizm, nörolojik sorunlar ve yarık adamak gibi problemlerden kaynaklanabilir. Ayrıca çocuğun ihmal edilmesi gibi çevresel faktörler de bir neden olabilir.

 

Profesyonel yardım gerekir


Çocukta dil gelişimi konusunda sorunlar fark edilirse bu konuda ebeveynlerin profesyonel yardım almaları gerekir. Pediatristler, odyologlar ve konuşma – dil patalogları tespit ve tedavi sürecinin bir parçası olurlar. Konuşma – dil pataloğu çocuğun konuşması ve anlamasını test eder ve dil gelişim geriliğinin nedenlerini analiz eder. Sonrasında tedavi konusunda ebeveynlere tavsiyede bulunur.

 

Çocuğun dil gelişimini canlandırma için


Çocuğun dil gelişimini canlandırmak için dikkatlice dinleme, o konuşurken göz kontağı kurma, cevap için onlara yeterli zaman verme gibi önlemler işe yarayacaktır. Onların konuşmalarını ayrıntılı bir şekilde tekrar kendisine geri bildirim yapmak da oldukça fayda sağlar. Örneği çocuk “elma” dediği zaman, çocuğa geri bildirim olarak “Öğle yemeğinde elma mı istiyorsun” gibi bir geri bildirim dil gelişimini canlandırmaya yardımcı olur. Ayrıca çocuğa resimli kitaplar okumak, aile albümüne beraber bakarak resimler hakkında konuşmak, şarkı söylemek, beraber ailece geziye çıkmak gibi aktiviteler faydalı olur.

anne baba eğitimi

4010

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hatoon.com.tr
hesaplayıcılar
anne bebek ürünleri

ANKET

Bebeğinizi Kaç Ay Süreyle Anne Sütüyle Beslediniz?
0-3 ay süreyle
4-5 ay süreyle
6 ay süreyle
7-12 ay arasında
1 yılın üzerinde
Hiç anne sütüyle beslemedim
Anket Sonuçları
Baby Shower ve Doğum Günü Organizasyonları En güzel Baby Shower ve Doğum Günü Organizasyonları. www.proje360.com.tr/
Hamilelikte Beslenme Önerileri Hamilelikte nasıl beslenmeli, neleri yemeli, nelerden kaçınmalı? www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Sağlık, bakım ve güzellik En iyi sağlık, bakım ve güzellik ipuçları kadinlikbilinci.com'da www.kadinlikbilinci.com/
Gebelikte Güzelilk ve Bakım Önerileri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim