acvit göğüs bakım kremi

Haberler

Makaleler

ÇOCUKLAR NEDEN SIK SIK DÜŞERLER?

çocuklar neden sık sık düşerlerBebekler yürümeye başladıklarında sık sık düşerler. Bu aslında normal bir durumdur. Bunda endişe edecek bir durum yoktur. Çünkü bebek yürümeye başlasa da denge ve hareket kontrolü bakımından henüz biz yetişkinler gibi değildirler. Ayaklarını yere sağlam basmazlar. Kas güçleri henüz tam yürüme için gelişmiş değidir. Zamanla gelişecektir. Diğer yandan yürümeyi yeni yeni öğrenmektedirler. Sizin bisiklete binmeyi nasıl öğrendiğinizi bir düşünsenize. Aynen bebekler de böyledir.

Diğer yandan bebekler yürürken biz yetişkinler gibi düşünmezler. Önlerinde bir engel mi var? Bir tehlike mi var? Kafalarında bu sorulara cevap aramazlar. Sadece yürümeye çalışırlar. Ve önlerinde duran oyuncağa doğru hareket ederek onu almaya çalışırlar.

Onların tek odak noktası bir kaç metre ötede duran oyuncaklarıdır. Oyuncağı almak için gidecekleri yolda bir engel var mı? Tehlike var mı? Bunu düşünmezler. Dolayısıyla bebekler yürürken bir yere çarpar, sendeler, yalpalar ve yere düşerler. Ayrıca bebeklerin görme yetenekleri biz yetişkinler kadar gelişmiş değildir. Onlar yürürken önlerini bile görme konusunda yeteneksizdirler. Bu da haliyle kazalara yol açmaktadır.

Fakat burada üzerinde durulması gereken bir başka konu daha vardır. Bizim ebeveynler olarak bu durumu nasıl karşıladığımız konusudur. Öncelikle bu düşme ve kaza konusunu normal bir süreç olarak kabullenmek gerekir. Bunu böyle kabullendikten sonra ev içinde bu tür kazalara karşı gerekli güvenlik önlemlerini almak gerekir. Bebeğin oynadığı gezdiği yerlerde çarpabileceği, düşmesine yol açabileceği unsuları ortadan kaldırmak gerekir.

Diğer yandan bebeğin yürürken kaymasına yol açacak önlemleri de almalısınız. Bebeğiniz ev içinde ayakkabı giyiniyorsa bu yürüyüş için uygun bir ayakkabı olmalıdır. Eğer çorap giydiriyorsanız çorapın alt kısmında kaymayı engelleyici tabaka olmasına dikkat ediniz. Bu tür çoraplar çocuk kıyafeti satan mağazalarda bulunmaktadır. Elbiseleri o düştüğünde onu koruyabilecek tarzda olmalıdır. Ya da kazaya davetiye çıkaracak şekilde giyindirmemelidir.

Bebeğiniz eğer düşerse, düşeceği yerlerde çarpabileceği olası keskin yerleri kapatınız. Örneğin, sehpa köşelerini özel kapaklarla ya da basitçe kağıt peçete ile kaplayıp üzerinden yapıştırıcı bantla sabitleyebilirsiniz. Bırakın sehpanız birkaç ay görselliğe hitap etmesin. Önemli olan çocuğunuzu bu tür risklere karşı korumaktır. Evde çocuğunuzu çarpıp kırabileceği tüm cam ve porselen eşya ve vazoları çocuğunuzun ulaşmayacağı, çarpmayacağı mekanlara bırakınız. Bu ve buna benzer önlemleri alarak olası düşmeleri veya kazaları en aza indirebilir, bebeğin bunlardan daha az etkilenmesini sağlayabilirsiniz.

Burada son bir not olarak şunu belirtebiliriz. Yukarıda belirtilenler bebeğinizde herhangi bir görme kusuru olmadığı varsayımıyla belirtilmiştir. Kimi durumlarda bebeğiniz belki görmesindeki bir sorundan dolayı da sık sık düşüyor olabilir. Tabi bunun aslında şu ana kadarki doktor kontrollerinizde açığa çıkmış olması gerekir. Eğer bu konuda şüpheleriniz olursa doktora başvurmaktan çekinmeyiniz.

anne baba eğitimi

10596

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hatoon.com.tr
hesaplayıcılar
anne bebek ürünleri

ANKET

Bebeğinizi Kaç Ay Süreyle Anne Sütüyle Beslediniz?
0-3 ay süreyle
4-5 ay süreyle
6 ay süreyle
7-12 ay arasında
1 yılın üzerinde
Hiç anne sütüyle beslemedim
Anket Sonuçları
Baby Shower ve Doğum Günü Organizasyonları En güzel Baby Shower ve Doğum Günü Organizasyonları. www.proje360.com.tr/
Hamilelikte Beslenme Önerileri Hamilelikte nasıl beslenmeli, neleri yemeli, nelerden kaçınmalı? www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Sağlık, bakım ve güzellik En iyi sağlık, bakım ve güzellik ipuçları kadinlikbilinci.com'da www.kadinlikbilinci.com/
Gebelikte Güzelilk ve Bakım Önerileri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim