Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUNUZ YARDIMSEVER Mİ?

çocuklarınız yardımsever miÇocuklar küçük yaşlarda özellikle 3 yaşına kadar oldukça benmerkezci ve kendilerine yönelik bir tutum içinde olurlar. Dünyanın merkezi adeta kendileridir. Empatiyi sevmezler, eşyalarını paylaşmak istemezler, hep kendilerinin dediğinin olmasını isterler. Bu durum genelde tüm çocuklarda aynıdır. Dolayısıyla çocuklar için olağan bir tutumdur. Fakat çocuk böyle diye tüm yaşamı boyunca böyle olması gerekmeyecektir. Bu durum sadece onun gelişim dönemlerinin özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Bu belirtilen durum çocuğun yardımseverlik konusundaki özeliklerinde ve tutumunda da görülür.

Dolayısıyla önemli olan çocuğu küçük yaşlardan itibaren toplumca kabul edilen bazı genel geçer ko0nular konusunda eğitmektedir. Bunlardan birisi de ona yardımseverliği öğretmektir. Başkalarına yardım etmeyi öğretmektir. Peki küçük bir çocuğa bunu nasıl öğreteceksiniz? Tabi bu öyle hemen olabilecek bir durum değildir. Bu çocuğa onun gelişim dönemleri içinde zamanla aşılanabilecek bir şeydir. Çocuk anne ve babasının yönlendirmesiyle yardımseverliği öğrenecektir. Bunun için de aşağıdaki hususlara dikkat etmek gerekir.

Öncelikle çocuğunuzun yardımsever bir çocuk olarak yetişmesinin ön şartı onun başkalarına karı empati duymasını ve empatik yaklaşmasını sağlamaktır. Bunun içinde ön şart sizin anne ve baba olarak böyle bir empatik tutum içinde olmanız gerekir. Çünkü çocuk için rol model olan kişiler sizlersiniz. Araştırmalar empatik ailelerde yetişen çocukların başka insanlara karşı daha empati dolu olduğunu kanıtlamıştır. Aynı zamanda hoşgörü de yardımsever bir insan olmanın en temek öğelerinden biridir. Çocuğu iyi bir hoşgörü ortamında yetiştirmek önemlidir.

Tabi durumu abartıp her şeye hoşgörüyle yakalamak da olumlu bir anne baba tutumu değildir. Aşırı hoşgörü çocuğu daha bencil yapabilir. Onun için bu süreçte çocuk için bir takım sınırlar koymak da iyi olacaktır. Yardımsever bir çocuk yetiştirmek için özel günler de önemlidir. Doğum günleri, yılbaşı, bayramlar ve bazı özel günler v.b. Bu günlerde insanlar birbirlerine hediye alıp verirler. Bunu gören çocuk böyle bir gelenek olduğu kabul edip, buna alışacaktır.

Yardım etmenin aslında beli bir zamanının da olmadığını çocuklara öğretmek gerekir. Onun için mesela evde bir yardım kumbarası oluşturup, çocuğunuzla birlikte bu kumbaraya bozuk paralar atabilirsiniz. Bu onun da hoşuna gidecektir. Sonra bu kumbarada para biriktikten sonra o parayla ihtiyacı olan bir başka çocuğa hediye alabilirsiniz. Tabi tüm bunları kendi çocuğunuzla birlikte yapın ki yardım etmenin nasıl bir duygu olduğunu anlayabilsin.

Yardım etmeyi isteyerek yapın. Bunu hareketlerinizle, ses tonunuzla, yüz ifadelerinizle de gösterin. Bu çocuk için daha inandırıcı olacaktır. Tabi tüm bunları sürekli olarak yapmaya devam edebilirsiniz. Zaman içinde çocuğunuzda da bu yönde bir davranış gelişecektir.

Yayınlanma Tarihi : 27.06.2011

5563

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim