Haberler

Makaleler

BÜYÜYEN BEBEĞİN UYKU DÜZENİ

büyüyen bebeğin uyku düzeniBebekler büyüdükçe hayatlarında bir düzen isterler. Karmaşa ve kaos bebeklerin hoşlanmadıkları iki şeydir. Onların için hayat belli bir rutinde gitmelidir. Bebeğin uyku düzeni de böyledir. Dolayısıyla ebeveynler bebeklerinin uykusu için bir düzen oluşturmalı ve bunu bir alışkanlığa dönüştürmelidirler.

Bebeklerin uyku düzeni için yapılacak şeylerden ilki onun yatma saatleri için bir standart getirmektedir. Bebekler günün belli saatlerinde uyumayı isterler. Mesela bebeği akşam en geç 8 de uyutmak bir bebek için ideal olandır. Bunu böyle başlattıktan sonra sürekli aynı saatlerde uyutmak bebeğin hoşlanacağı bir şeydir. Yani bebeğin uyku saatlerini mümkün olduğunca değiştirmemek gerekir.

Bebek uyumadan önce uykuya hazırlık çalışmaları yapıp bunun içinde bir düzen geliştirmek faydalı olacaktır. Bu şekle bebek uyku zamanının geldiğini anlayacak ve uykuya hazırlanacaktır. Bu şekilde bebeğin uykuya geçmesi daha kolay olacaktır. Mesela bebeğin uykusundan önce ona güzel bir banyo yaptırmak, yatakta onunla sohbet etmek, oyun oynamak bebeğin de hoşuna gidecek ve uyku zamanı onun içinde güzel bir etkinliğe dönüşecektir.

Bebeğin uyku zamanını güzel bir an ve bir ödül olarak görmesi önemli. Çünkü çocuklar büyüdükçe erken uyumaktan uzaklaşıyorlar ve yetişkinler gibi bir uyku düzeni geliştirmeye çalışıyorlar. Tabi bu bebek büyüdükçe onu olumsuz etkileyecek bir durum. Onun için uyku zamanını zevkli dakikalara dönüştürmek anne ve babaların elinde. Bebeğin uykudan önce odasında karnını doyurmak uyku öncesi aslında çok güzel bir etkinliktir. Yani bebekle birlikte uyku öncesi güzel anlar yaratmaya gayret etmek bebeğin iyi bir uyku alışkanlığı geliştirmesi içinde gereklidir.

Bir bebek büyüdükçe mesela 1,5-2 yaşlarına geldikçe yanında çok sevdiği bir oyuncağı ile uyumayı çok ister. Bu da bebeğin uyku zamanından daha çok zevk almasına yardımcı olacaktır. Bu şekilde de daha iyi uykuya geçecektir.

Bebeğinizle uyku zamanını zevkli dakikalara dönüştürmek sizin elinizde. Uykudan önce ona şefkatli bir ses tonuyla masal okumak, resimli kitaplara bakarak onunla sohbet etmek bebek için zevkli şeyler.  Tüm bu ve buna benzer şeyleri yaparak bebek için güzel bir uyku alışkanlığı geliştirebilir ve uyku zamanını bebek için zevkli anlara dönüştürebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 04.08.2011

10023

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim