Haberler

Makaleler


BEŞİNCİ HASTALIK, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

beşinci hastalık, belirtileri ve tedavisiBEŞİNCİ HASTALIK, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Beşinci hastalık çok fazla bulaşıcı olmayıp, çocuğu çok fazla etkilemeyen döküntülü bir hastalıktır. Genellikle ilkbahar döneminde görülür. Daha çok 2 yaşından sonra ortaya çıkan bir hastalıktır. Hava yoluyla bulaşır.

Beşinci hastalığın belirtileri nelerdir?

Hastalık 3 evre halinde kendini gösterir.

1. Birinci evrede, her iki yanakta da kızarmalar olur. Sanki çocuk tokat yemiş gibi görünür. Ağız çevresi ise soluk görünür. Yanaklarda döküntüler olur.

2. İkinci evrede, çocukta hafif ateş durumu vardır. Döküntüler vücudun diğer yerlerine yayılır. Döküntüler kaşıntı da verir.

3. Üçüncü evrede ise, hastalığın belirtileri kaybolmaya başlar.

4. Beşinci hastalık geçiren çocukta hastalık süresince halsizlik de görülebilir.

Hastalığın tedavisi için neler yapılır?

Evde çocuğun ateşini düşürmek için bol bol su içirmek iyi gelecektir. Doktorun önereceği ateş düşürücü bir şurup da içirilebilir.  Ayrıca kaşıntı giderici bir ilaç da hekim tarafından önerilecektir.

Beşinci hastalık Akdeniz anemisi olan çocuklarda daha şiddetli seyredebilir ve tehlikeli olabilir. Eğer çocukta Akdeniz anemisi veya başka bir tür anemi var ise mutlaka doktora bilgi verilmeli ve doktora gösterilmelidir.

Tabi beşinci hastalığın kesin teşhisi hekim tarafından koyulur. Çünkü belirtileri diğer döküntülü ve kaşıntılı hastalıklarla benzerlik gösterebilir. Bu amaçla belirtiler göründüğü zaman çocuğu hekime göstermek daha isabetli olur.

Beşinci hastalık geçiren çocukları iyileşene kadar gebe kadınlardan da uzak tutmak gerekir. Çünkü bu hastalık yayılma suretiyle gebe kadınlarda düşüklere veya ölü doğuma yol açabilir.

Ayrıca bağışıklık sistemi zayıf olanlar da yine beşinci hastalık yönünden risk altında bulunurlar. Bu kişilerin de bu süre zarfında hasta olan çocukla yakın temastan kaçınması gerekir.

Hastalık belirtileri yaklaşık kendini 1 hafta kadar gösterir. Sonrasında kaybolmaya başlar.

Hastalık geçtikten sonra çocuğu bir süre aşırı sıcak ortamda ya da güneş altında bekletmemek gerekir. Aksi takdirde hastalığın iyileşme sürecinde tekrar alevlenme ihtimali vardır.

Çocuklarda Beşinci Hastalığın Yayılmasını Önlemek İçin

7035

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

Güzellik ve Bakım Güzellik ve bakım konusunda rehber siteniz www.kadinlikbilinci.com
Makyaj ve Güzellik Sanatı Kadınlar için makyaj, Bakım ve güzellik sitesi www.makyajvebakim.com
Bebek ve Çocuk Ürünleri Online bebek ve çocuk alışveriş sitesi www.mikidoo.com
Doğal Güzellik Hakkında Doğal cilt bakımı, Doğal saç bakımı, Doğal tırnak bakımı, doğal bakıml... www.dogalguzelim.com