Haberler

Makaleler

BEBEKLERİN KONUŞMA BECERİSİ

bebeklerin konuşma becerisi

BEBEKLERİN KONUŞMA BECERİSİNİ GELİŞTİRMEK

İnsanlar doğdukları andan itibaren belli bir gelişim sürecini takip ederler. Onun büyümesi, hareket kabiliyeti, sosyal becerileri, yemek yemesi, oyun oynaması v.b. birçok şey belli bir süreç içinde gelişir ve olgunlaşır. Bebeklerin konuşması da böyle bir sürece tabidir. İlk zamanlar ağlayarak ve hareketleriyle kendini anlatmaya çalışırken, daha sonrasında yavaş yavaş kelimelerle kendini ifade etmeye başlar.

Fakat her bebek aynı zamanda konuşmaya başlamayabilir yada her bebeğin büyüdükçe konuşma kabiliyeti veya dil yeteneği aynı hızla gelişmeyebilir. Bazı bebekler daha geç konuşmaya başlayabilir ya da yaşı ilerledikçe konuşma yeteneği fazla gelişmiş olmayabilir.

İşte bu süreçte anne babaların önemli bir rolü vardır. Bebeğinin dil yeteneğinin, konuşma becerisinin, kelime dağarcığının gelişmesine yardımcı olmalıdırlar. Bu konuda anne ve babaların yapabileceği birçok şey vardır. Bebeğiniz belli bir aya ulaştığı zaman bu daha önemli hale gelir.

1. Bebeğinizle bol bol sohbet etmelisiniz. Onunla konuşurken ona ismiyle hitap etmeniz çok önemlidir. Ona çevresindeki şeylerden bahsedebilirsiniz. Çevresinde olan her şeyin isimlerini ona söyleyin, onlarla ilgili hikayeler anlatın. Böylelikle bebeğiniz bu kavramları zihnine yerleştirecektir. Onunla uzun cümleler olmadığı müddetçe bir erişkin insanla konuşuyormuş gibi konuşabilirsiniz. Fakat konuşurken hızla konuşmayın ve yavaş konuşmaya dikkat edin. Böylelikle siz konuşurken kelimeleri daha kolay yakalayabilir. Bebeğinizin kelime dağarcığı ve konuşma becerisi için ona resimli kitaplar da alabilirsiniz. Mesela içinde renkli hayvan resimlerinin olduğu bir kitap iyi olabilir. Resimlerin gerçekçi olmasına dikkat edin. Hayvanları tanıtırken çıkardıkları sesleri de taklit edebilirsiniz. Alacağınız bir başka kitap; mesela; içinde meyva ve sebze resimleri olan bir kitap olabilir. Yine resimleri anlatırken renklerinden bahsedebilirsiniz.

2. Sohbet ederken onu konuşturmaya çalışın. Küçük sorular sorarak yanıtlar almaya gayret edin. İlk zamanlar size belki sadece hareketleriyle yanıt verebilir. Ama kelimler zihninde yerleştikçe sorularınıza kısa kemleler kullanarak yanıt verecektir. Bunları yaparken bebeği motive edici davranmanız çok önemlidir. Bir kelime konuştuğu zaman onu övün. Ona baskı yaparak konuşturmaya çalışmayın. Bebeğiniz bir kelimeyi yanlış söylese bile önemlidir. Zaten yanlış söylemesi ilk zamanlar için çok doğal bir şeydir. Bu süreçte sakin ve sabırlı olmanız önemlidir.

3. Ev içinde bir şeyler yaparken mesela bazı şeyleri ona göstererek yapabilirsiniz. Yaptıklarınızı da konuşarak anlatabilirsiniz. Böylelikle kavram, nesne ve olaylar arasında ilişki kurmasına yardımcı olursunuz. Bir nesneyi hangi isimle adlandırırsanız sürekli onu kullanın. Farklı isimler kullanmayın. İlgisini ve dikkatini verdiği bir şey olursa onu ne olduğunu kısaca anlatın, ismini söyleyin. Bebeğinizin konuşma becerisi için oyunlar da çok önemlidir. Oyunlarda kullandığınız kelimeleri zihnine yerleştirecektir.

4. Anne ve babası ayrı ana dile sahip bebeklerde (“bilingual”) ise; annenin ve babanın bebeğe sürekli olarak kendi ana dilleri ile konuşmaları bebeğin her iki dili de ayrı ayrı ve doğru telaffuzla öğrenmeleri açısından bir gerekliliktir. Yani, örneğin baba Türk anne İtalyan ise, baba bebekle Türkçe, anne ise İtalyanca konuşmalıdır. Bu şekilde bebek baba ile farklı dil kurallarını ve kelime dağarcığını, anne ile ise farklı dil kurallarını ve kelime dağarcığını özdeşleştirerek iki dili de öğrenecektir.

Yayınlanma Tarihi : 21.05.2011

7937

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim