acvit göğüs bakım kremi

Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE UYUZ

bebeklerde uyuzBEBEKLERDE UYUZ

Uyuz deri altında yuvalanan parazitlerin oluşturduğu bir cilt hastalığıdır. Hastalık kendisini yoğun kaşıntı şeklinde gösterir. Uyuz ciltten cilde temas yoluyla bulaşır. Uyuz tüm yıl boyunca görülebilecek bir durumdur.

Uyuz’un belirtileri nelerdir?

Uyuz’un en bilinen belirtisi şiddetli kaşıntılardır. Kaşıntı tüm vücutta görülebildiği gibi genelde yüzde, parmak aralarında, bileklerde, dirseklerde, koltukaltları, karnın alt kısmı ve genital bölgede olur. Bebeğin cildinde ayrıca kızarıklık,  küçük kabartılar ya da içi su dolu kabarcıklar da oluşabilir.

Ciltteki kaşıntılar genelde gece yapılan sıcak bir banyodan sonra daha şiddetlenebilir. Bebeğin cildinde ayrıca gelişi güzel bir şekilde oluşmuş kötü görünen kabuklanmalar ve bakteri enfeksiyonları meydana gelebilir.

Hangi durumlarda hekimi aramak gerekir?

Bebeklerin her normal dışı kaşınma belirtilerinde hekimi aramak gerekir. Mümkün olduğunca erken bir zamanda hekimi aramak daha çabuk müdahale edilmesine imkan sağlayacaktır ve bebek daha rahat edecektir.

Hekim bebeğin cildini inceleyecek ve deriden alınacak örnekle mikroskop incelemesi yapılacaktır. Ve bu incelemeye göre tedavi başlayacaktır.

Uyuz nasıl tedavi edilir?

Hekim ciltte yuvalanan parazitleri yok etmek için ve kaşıntı gidermek için losyon ve krem yazacaktır. Krem hekimin belirteceği şekilde cildin etkilenen yerlerine sürülmelidir. Bebeğin el ve parmaklarına ise krem yatma zamanlarında sürülmelidir. Çünkü bebekler sık sık ellerini ve parmaklarını ağızlarına götürürler. Hatta bebek uyurken ellerine krem sürüldükten sonra kısa bir çorap veya eldivenle ellerini örtmek daha iyi olabilir. Bebek sabah katlığı zaman ise ilk iş ellerini yıkamak olmalıdır.

Uyuz eğer bebeğe aile üyelerinden birisinden geçtiyse sadece bebeğin değil diğer aile üyesinin de tedavisi gerekir. Hatta tedavi sürecine enfekte olmamış diğer aile üyelerinin de katılımı gerekebilir.

Aile üyelerini uyuzdan korumak için ne yapmalıdır?

Uyuza karşı elbiseler, yatak örtüleri, havlu gibi eşyaların 140 dereceden daha yüksek sıcaklıkta yıkanması gerekir. Çünkü uyuz bu gibi şeylerin ortak kullanımı ile de bulaşabilir.  Daha sonra bir kurutucuda iyice kurutulmalıdır. Hatta bunları ütülemek de oldukça faydalı olur. Ayrıca uyuz enfeksiyonu kapmış diğer kişilerle temas etmekten kaçınmalıdır.

anne baba eğitimi

8954

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hatoon.com.tr
hesaplayıcılar
anne bebek ürünleri

ANKET

Bebeğinizi Kaç Ay Süreyle Anne Sütüyle Beslediniz?
0-3 ay süreyle
4-5 ay süreyle
6 ay süreyle
7-12 ay arasında
1 yılın üzerinde
Hiç anne sütüyle beslemedim
Anket Sonuçları
Baby Shower ve Doğum Günü Organizasyonları En güzel Baby Shower ve Doğum Günü Organizasyonları. www.proje360.com.tr/
Hamilelikte Beslenme Önerileri Hamilelikte nasıl beslenmeli, neleri yemeli, nelerden kaçınmalı? www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Sağlık, bakım ve güzellik En iyi sağlık, bakım ve güzellik ipuçları kadinlikbilinci.com'da www.kadinlikbilinci.com/
Gebelikte Güzelilk ve Bakım Önerileri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim