Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE PAMUKÇUK, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

bebeklerde pamukçuk

BEBEKLERDE PAMUKÇUK, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ


Pamukçuk mantar enfeksiyonudur. Çoğunlukla ağız bölgesinde görülür. Bebek enfeksiyonu doğum sırasında doğum kanalından geçerken kapmıştır. Bebeğe acı vererek onu rahatsız eder. Pamukçuk konusunda eğer bir şüphe var ise bebeği hekime göstermek gerekecektir.

Pamukçuk ağırlıklı olarak yeni doğan bebeklerde görülebileceği gibi daha büyük bebeklerde de görülebilir. Prematüre bebeklerde daha sık görülen bir enfeksiyonel hastalıktır. Bağışıklık sistemi güçlü olan bebeklerde sadece ağız içinde görülür. Fakat bağışıklık sistemi zayıf olan bebeklerde ise bu enfeksiyon başka yerlere de yayılarak daha şiddetli etkiler gösterebilir.

 

Pamukçuğun belirtileri nelerdir?


1. Ağzın içinde dilde, damaklarda, diş etinde veya yanak içinde beyazımsı lekeler olur.

2. Acı verir ve ağrı yapar..

3. Acı ve ağrıdan dolayı bebeğin yemeğe karşı isteği olmaz.

 

Pamukçuk tedavisi için neler yapılır?


Eğer bebekte pamukçuk var ise zaten ağız içini silmek yoluyla bu beyaz lekeler gitmeyecektir. Bu da beyaz lekelerin pamukçuk olduğunu gösterebilir. Bebek katı gıdalarla beslenmeye başladıysa kolayca yiyebileceği besinler verilmelidir. Biberonla beslenen bebekler için ise biberon başlığı oldukça yumuşak ve steril olmalıdır. Her kullanımdan sonra iyice temizlenmelidir. Biberon başlığını bebek dışında başka hiç kimse ağzına almamalıdır. Çünkü bebeğe enfeksiyon geçme riski bulunur. Ayrıca emziren anneler için annenin göğüs temizliği de oldukça önemlidir.

Hekim tarafından enfeksiyonu giderici ilaç verilecektir. Ayrıca emziren anneler için ise meme uçlarına yönelik mantar öldürücü krem önerebilir. Yani annede de bir enfeksiyon olmaması tedaviyi kolaylaştırır. Pamukçuk fazla miktarda antibiyotik kullanan bebeklerde daha geç iyileşme gösterir ve bu tedaviyi zorlaştırır.

Yayınlanma Tarihi : 06.03.2012

17327

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim