Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE KEPEKLENME VE TEDAVİSİ

bebeklerde kepeklenme ve tedavisiBEBEKLERDE KEPEKLENME VE TEDAVİSİ

Kepeklenme bebeklerde ve çocuklarda oldukça yaygın görünen bir sorundur. Kepeklenme ergenlik veya yetişkinlik çağlarına da uzayabilir.

Kepek nasıl oluşur?

Saç derisindeki cilt hücreleri daima dökülürler. Fakat normalde bu süreç görünmez. Fakat bazen malassezia olarak adlandırılan bir mantarın aşırı çoğalmasından kaynaklanan durum ortaya çıkar. Bu durumda kepeklenme olur. Yani saç derisindeki dökülme artık çok daha fazla ve hızlı gerçekleşmektedir. Bebeğin saçlarında kepeklenme olduğu zaman beyaz veya grimsi pullanmalar görmek mümkündür.

Kepek bulaşıcı değildir ve tehlike yaratmaz. Fakat bebeğin saçlarında kaşıntı yaratabileceği için bebek rahatsız olabilir. Ayrıca görünüm olarak da itici olabilir.

Bebeğin saç derisinde güneş yanıklarından dolayı gerçekleşen dökülmeler de olabilir. Bu nedenle bebeği dışarıda çok sık ve uzun süreler güneş ışınlarına maruz bırakmamak gerekir. Ayrıca koruyucu önlemleri de almak gerekir.

Bebeklerin saçlarında çok fazla şampuan kullanmak, bebeğin saçlarını şampuanla yıkadıktan sonra iyice durulamamak gibi etkenler de bebeğin saç derisinde kepek gibi görünen pullanmalara neden olabilir.

Ayrıca bezen bebeklerde cradle cap denilen saç derisindeki yağ beazlerinin aşırı çalışmasından kaynaklanan deride meydana gelen deri soyulmaları olabilir. Egzama gibi durumlar da saç derisinde soyulmalara neden olabilir.

Eğer bebekte saç derisindeki dökülmelerle birlikte özellikle belirli bir alanda saç kayıpları gerçekleşirse saç kıran sorunu gelişmiş olabilir.

Bebekte kepek tedavisi

Eğer bebeğin saç derisindeki dökülmelerin kepek olduğu belliyse ( saç derisindeki dökülmelerin başka bir nedeni yoksa ) ve bebekteki kepek sorunu hafif düzeydeyse bebeğin saçlarını şampuanlamadan önce bir fırçayla tarayarak kepekleri atmak gerekir. Saçlardaki pullanmaları atmak için günlük olarak bebeğin saçlarını hafifi bir şampuanla yıkamak ve yıkadıktan sonra iyice durulamakta fayda vardır.

Bebeğin saçlarındaki kepeklenme ç.ok fazlaysa tıbbi içerikli bir kepek şampuanı kullanmak iyi gelecektir. Şampuanın salisilik asit içermesine dikkat edilmelidir. Tabi bebekte tıbbi içerikli bir kepek şampuanı kullanmadan önce bebeğin hekimine danışarak hangi ürünün güvenli olacağı hususunda tavsiyesini almak gerekir. Bu şampuan haftada 2 defa veya daha fazla kullanılabilir.

Diğer günler ise normal hafif bir şampuan kullanılabilir. Kepek sorunu düzeldikten sonra sürekli normal şampuan kullanımına devam edilir. Yağ içeren saç kremleri ve saç ürünleri bebeğin saçlarındaki kepeklenmeyi daha da kötüleştirebilir.

Kepek sorunu için bebeği doktora götürmek gerekir mi?

Eğer bebekte olağan dışı bir durumsa veya çok fazla oluyorsa bebeği hekimin görmesi iyi bir fikirdir. Özellikle bebeğin kepeklenme sorunundan dolayı saçlarının çok kaşınması, saç derisinde kızarıklıkların oluşması durumunda hekime göstermekte fayda vardır.

Bebeğin saç derisinde dökülmelere neden olan saç kıran, egzama gibi sorunlar ise farklı bir şekilde ele alınmalıdır. Bu gibi sorunlarda bebeğin saç derisinde dökülmelere neden olan mantarın tedavisi gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 11.12.2013

8592

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim