Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE KABIZLIK, BELİRTİLERİ, NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

bebeklerde kabızlık

BEBEKLERDE KABIZLIK, BELİRTİLERİ, NEDENLERİ VE TEDAVİSİ


Anne sütüyle beslenen bebeklerde kabızlık görülme oranı daha azdır. Kimi anneler anne sütü ile beslenen bebekte hiç kabızlık görülmeyeceğini düşünebilir. Fakat bu yanlıştır. Kimi zaman anne sütü ile beslenen bebeklerde de kabızlık görülebilir.

 

Bebeklerde kabızlık belirtileri

 

Anne sütüyle beslenen bir bebekte günlük ortalama dışkılama sayısı 10 defa olabilir. Mama ile beslenen bebeklerde bu sayı 4 olabilir. Daha büyük bebeklerde ise bu 3 e kadar çıkar. Kabızlık durumunda ise bebeğin bağırsak hareketleri yavaşlamıştır. Yani bebekteki kabızlığın en önemli belirtisi kakasını daha seyrek, zor ve kuru yapar.

Kabız olan bebeklerin kakasını yaparken yaşadığı bu zorlanma anüste çatlamaya yol açabilir ve bu da kanama yapabilir. Bazen bebeğin kakası yumuşak olsa bile kakasını yaparken zorlanabilirler. Bunun nedenlerine ilişkin birçok görüş bulunmaktadır.

 

Bebeklerdeki kabızlığın nedenleri nelerdir?


Bebeklerdeki kabızlığın nedenleri konusunda kimi uzmanlar bebeğin anüsünün katı dışkıyı dışarı çıkarma konusunda yeterli basıncı uygulayamadığını belirtmektedirler. Kimi uzmanlar da anüste bulunan kasların katı dışkıyı dışarı itme konusunda yeterli düzeyde çalışmadığını belirtirler ve bu da bebekte kabızlığa neden olabilir.  Bebeklerdeki kabızlığın önemli bir nedeni de bebeğin beslenmesindeki değişmedir. Özellikle ilk 6 ay anne sütü ile beslendikten sonra ane sütünün yanında katı besinleri de almaya başlayan bebeklerde kabızlık sorunu yaygındır.

 

Bebeklerdeki kabızlık için ne yapmalı?


Sadece anne sütüyle beslenen bebeğin kabızlık sorunu için egzersiz hareketleri iyi gelebilir. Bunun için bebek sırt üstü yatar pozisyondayken iki bacağını bisiklet pedalı çevirir gibi hareket ettirmek faydalı olacaktır.


Katı gıdaları almaya başlayan bebekte kabızlık görülürse nasıl beslenmelidir?


1. Bebek katı gıdaları da almaya başladığı zaman ise kabızlık sorunu için tahıllı yiyeceklerden, sebze ve meyvelerden beslemek faydalı olacaktır.

2. Kabızlık sorunu yaşayan bebeğe bitkisel çay içirilmemelidir. Su içirilmesi oldukça faydalı olacaktır. Meyve suları da iyi gelecektir.

3. Eğer mamayla besleniyorsa mamaya meyve suyu veya püre haline getirilmiş erik, armut veya kayısı koyulabilir.

4. Bebeğin içeceklerine veya yemeğine limon suyu katılmamalıdır. Limon suyu asitlidir ve bebekte ters etkiye yol açar. Diğer yandan alerjik sonuçlara da yol açabilir.

5. Ayrıca sebze ve meyvelerin bol bol yıkanmasına özen gösterilmelidir. Çekirdekleri iyice ayıklanmalıdır. Sebzelerden patates püresi, karnabahar, kereviz zengin lif oranı yönünden bebek için oldukça faydalı besinler olacaktır.

6. Kabızlığı önlemek için asla bilinçsiz bir şekilde ilaç verilmemelidir.

7. Biberondan besleniyorsa içine ekstradan şeker atılmamalıdır.

8. Muz, şeftali gibi meyveler de püre halinde verilebilir.


Hangi durumlarda hekime danışmak gerekir?

 

Bebeklerdeki kabızlık sorununda;


1. Eğer bebeğin kabızlığı 3 gün içinde geçmiyorsa

2. Kakasında veya bezinde kan lekesi varsa

3. Kabızlık bebek için oldukça rahatsız edici bir hale geldiyse

Bu durumlarda mutlaka bebeği hekime göstermek gerekir

4586

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

Hamilelikte Beslenme Önerileri Hamilelikte nasıl beslenmeli, neleri yemeli, nelerden kaçınmalı? www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Gebelikte Güzelilk ve Bakım Önerileri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim