Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE ÇARPIK BACAK

bebeklerde çarpık bacakBEBEKLERDE ÇARPIK BACAK

Bebeklerde çarpık bacak nedenleri?

Bir bebeğin bacaklarının çarpık görünmesi normaldir. Bebeğin anne rahmindeki pozisyonundan dolayı bebekler çarpık bacaklı doğarlar. Bu çarpık bacaklılık bebek ayakları üzerinde durmaya ve yürümeye başladığı zaman daha belli olur. Fakat bacaklar karakteristik olarak aşamalı olarak düzelecektir. 3 yaşından itibaren çoğu çocukta çarpık bacak görünmez.

Çarpık bacaklar nadiren D vitamini eksikliğinden, genetik bir sorundan ya da Blount hastalığı denen bir kemik bozukluğundan kaynaklanabilir.

Hangi durumlarda hekime danışmak gerekir?

Eğer çocuk bebekse veya yeni yürümeye başladıysa çarpık bacaklı görünmesi genelde normaldir. Fakat ebeveynlerin endişeleri varsa hekime danışabilirler.

Eğer çocuk 2 yaşında ise halen çarpık bacaklı görünebilir. Fakat yürümeye başladığından beri çarpık bacaklarında gözle görülür bir iyileşmenin olması beklenir. Çünkü çarpık bacaklar zaman içinde düzelir. Eğer çocuk 3 yaşına gelmesine rağmen halen çarpık bacaklı görünüyorsa hekime danışmak gerekir.

Eğer çocuğun bacaklarındaki çarpıklık çok aşırı görünüyorsa, bacaklarındaki çarpıklık kötüleşiyorsa, çarpıklık sadece bir tarafındaysa bebeklik döneminde de olsa hekime göstermeye değer bir durumdur.

Çarpık bacak tedavisi için hekim ne yapar?

Hekim çocuğun sağlık geçmişini kontrol edecektir.  D vitamini eksikliği olup olmadığını anlamak için kan testi yapabilir. Olası bir Blount hastalığı riskini karşı tarama testi yapabilir.
Eğer çocukta D vitamini eksikliği varsa hekim vitamin desteği verebilir.

Çocuk ayrıca daha iyi bir değerlendirme veya tedavi için bir pediatrik ortopediste gösterilebilir.  Bazen şiddetli eğrilikleri düzeltmek için cerrahi yöntem de uygulanabilir.

Yayınlanma Tarihi : 06.08.2012

14366

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

Hamilelikte Beslenme Önerileri Hamilelikte nasıl beslenmeli, neleri yemeli, nelerden kaçınmalı? www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Gebelikte Güzelilk ve Bakım Önerileri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim