Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE BÖCEK ISIRMALARI VE SOKMALARI

bebeklerde böcek ısırması ve sokmasıBEBEKLERDE BÖCEK ISIRMALARI VE SOKMALARI

Günlük yaşamda biz yetişkinler gibi bebekler ve küçük çocuklar da böcek sokmaları, kene, sivrisinek ısırmaları gibi vakaları yaşayabilmektedir. Bu tür böcek ısırmaları ve sokmaları sonucunda ciltte kızarıklık, kaşıntı, acı, kabarma, şişlik, enfeksiyon, ateş gibi belirtiler görülebilmektedir.

Bundan dolayı bu gibi durumlara karşı önlemlerin alınması gerekir.

Bu önlemlerden birisi bebeğe özellikle ağaçlıklı ve çimenlikli yerlerde uzun kollu şeyler giydirmektir.

Bebeğin vücudunun açıkta kalan yerlerine böcekleri kovucu spreyler de sürülebilir. Fakat bunun için hekime danışmak ve hekimin tavsiye edeceği bir ürünü seçmek gerekir. Böcek kovucular çok fazla miktarda sürülmemeli, yüz bölgesi ve ellere sürmekten kaçınmalıdır.

Kömürlük, depo gibi yerlerin temizliği gayet iyi yapılmalı ve evde böceklerin üreyebileceği oyuklar kapatılmalıdır.

Böcek sokmaları ve ısırmaları ne zaman tehlikeli bir hal alır?

Eğer bebekte veya çocukta solunum güçlükleri, ciltte çok fazla kabarma ve döküntü, baygınlık, mide bulantısı, kusma, nöbet, şok geçirme gibi belirtiler görülürse bu durumlar acil durum olarak kabul edilmelidir.

Bebeğe örümcek sokarsa ne yapmalıdır?

Örümceğin soktuğu yer su ve sabunlu suyla güzelce yıkanmalıdır. Yıkarken hafifçe ovmalı ve sert hareketler yapmamalıdır. Ayrıca örümceğin soktuğu yere şişmeye karşı buz torbası da koyulabilir. Nemli bez kompresi de uygulanabilir.

Çoğu örümcek sokmaları çok fazla etki yapmaz ama bazı örümceklerin sokması tehlikeli olabilir. Her ihtimale karşı bebeğe veya küçük çocuğa örümcek soktuktan sonra iyice gözlenmeli ve ters bir reaksiyon veya alerjik durum geliştiyse hekime göstermek gerekir. Bu ters durumlar ciltte kızarıklık oluşması ve yayılması, ateş, etkilenen yerde akıntı, enfeksiyon gibi durumlar olabilir. Bu gibi durumlarda hemen hekime göstermek gerekir.

Bebeği kene ısırırsa ne yapmalıdır?

Kenenin çabuk fark edilmesi oldukça önemlidir. Çünkü bu hastalık bulaşma riskini azaltır. Eğer kene ısırığı durumunda acilen tıbbi yardım alınmalıdır.

Kenenin birçok hastalığa yol açabileceğini ( lyme hastalığı, kırım kongo kanamalı hastalığı ) ve hatta ölümcül olabileceğini bilmek gerekir.

Keneler vücuttayken tecrübesiz kişi tarafından çıkarılması sorun oluşturabilir. Çünkü kenenin bir parçasının bile vücutta kalması tehlikelidir. En sağlıklısı acile veya bebeğin hekimine başvurarak gerekli tıbbi müdahalenin yapılmasını sağlamaktır.

Keneler cımbızla cilde en yakın bir mesafeden ve yavaşça çekilmelidir. Keneyi çekerken elin olabildiğince düzgün hareket etmesi ve sağa sola hareket ettirmeden çıkarılması önemlidir.

Kene başarılı bir şekilde çıkarılsa da mutlaka hekime görünmek gerekir. Kene çıkarıldıktan sonra yere atılmamalı ve küçük bir poşete koyularak ağzı kapatılmalıdır. Kene bu halde hekime gösterilerek bulaşıcı olup olmadığı tespit edilmelidir.

Kene ısırması durumunda bebekte bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Bunlar ciltte kızarıklık, bitkinlik, ateş, eklem ağrıları gibi belirtiler görülebilir.  Kene eğer bebeğin vücudunda 1 – 2 gün kadar durduysa hastalık belirtileri görünmese bile acilen hekime göstermelidir.

Bebeğin sivrisinek tarafından sokulması

Bebekler sivrisinekler tarafından maalesef özellikle sıcak havalarda mağdur edilebilmektedir. Sivrisinek tehlikesine karşı bebeğin vücudunun açıkta kalan yerlerine hekimin önereceği bir sivrisinek kovucu sprey sıkılabilir. Bunları yine yüz bölgesi ve ellerden uzak tutmak gerekir.

Bebeğe sivrisinek sokarsa etkilenen yer su ve sabunla iyice yıkanmalıdır. Eğer enfeksiyon ve alerji belirtileri görünüyorsa hekime görünmelidir.

Etkilenen yerde kaşıntı olabilir. Bu durumda bebek kaşınan yeri kaşıyarak enfeksiyona yol açabilir. Bunun için bebeğin tırnakları kesilmeli ve ellerine özellikle gece uyurken bez geçirilmelidir.

Ayrıca sivrisinekler sulu yerleri daha çok sevdikleri için evin bahçesinde veya ev yakınında su birikintisi olmamalıdır.

Evin pencerelerini telle kaplamak da iyi bir önlemdir.

Arı sokmalarına karşı hangi önlemleri almalıdır?

Bebeği aslında meyve bahçelerinin olduğu ve arıların olabileceği yerlerden uzak tutmak en iyisidir. Eğer evde veya evin bahçesinde arı yuvası varsa bir ilaçlama şirketinden yardım alarak bu yuvayı temizletmek gerekir.

Ayrıca arılar koyu ve parlak renkli kıyafetlere daha çok gelecekleri için kıyafetler açık renkli olmalıdır. Bebeğe özellikle ağaçlıklı ve meyve bahçelerinin olduğu yerlerde kokulu losyon v.b. şeyler sürülmemelidir.

Arı sokması durumunda arının soktuğu yere buz koyulabilir veya soğuk suyla ıslatılmış bir bezle kompres yapılmalıdır. ( Çocuklarda Arı Sokması )

Böcek ısırıkları ve sokmalarına karşı özellikle piknik gibi yerlere giderken çantada böcek kovucu, kaşıntıya karşı krem ve hekimin önerdiği antibiyotik kremler bulundurulmalıdır. Vücudun açıkta kalan yerleri özellikle piknik gibi ağacın ve çimenin bol olduğu yerlerde vücudun açıkta kalan yerleri iyice kapatılmalıdır. Daha uzun çoraplar giyilmelidir. Hatta pantolon paçaları kene ısırıklarına karşı çorap içine sokulmalıdır.

Aşağıdaki konu da ilgilinizi çekebilir

1-2 Yaş Arası Çocuklarda Böcek Isırması Ve Sokması

Yayınlanma Tarihi : 10.05.2012

26284

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim