acvit göğüs bakım kremi

Haberler

Makaleler

BEBEKLER İÇİN EN İYİ BESİNLER

bebekler için en iyi besinlerBEBEKLER İÇİN EN İYİ BESİNLER

Katı gıdalarla beslenmek özellikle 6. aydan itibaren bebeğin gelişimine katkı sağlar. Kimi besinler katı gıdalarla beslenmeye başlayan bebekler için alerjik etkiler doğurabileceği gibi kimileri de önemli bir besin kaynağı olarak mutlaka alınmaları gerekir. Aşağıda bebeklere verilebilecek en iyi besinleri bulabilirsiniz.

Balkabağı: Balkabağı mükemmel bir A ve C vitamini kaynağıdır. Bu yönüyle bebeğin kemik gelişimine ve zihinsel gelişimine önemli katkı sağlar. C vitamini içeren besinler ayrıca bilindiği gibi, bebeğin besinlerden aldığı D vitamininin vücudunda daha iyi emilimini sağlarlar. Balkabağı ayrıca bağışıklık sistemine de olumlu katkı sağlar.

Mercimek: Güçlü bir protein ve lif kaynağıdır. Mercimek ayrıca bu güçlü özelliğinin yanında oldukça ucuz bir besin kaynağı olarak da ek besinleri almaya başlayan bebeklere verilebilecek önemli bir besindir.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler: Yüksek düzeyde demir kaynağıdırlar. Bu özelliğiyle bebeklerin gelişiminde oldukça gerekli besin grubudur. Koyu yeşil yapraklı sebzeler için de en önemlisi ıspanaktır. Ayrıca kıvırcık lahana, pazı gibi sebzeler de bebeklerin tüketebileceği sebzelerdir.

Brokoli: Brokoli önemli bir lif ve kalsiyum kaynağıdır. Kanserle savatça da oldukça önemli bir besin olarak bilinir.

Yabanmersini: Yabanmersini bebeklerin göz, beyin ve idrar yolları için faydalı bir besindir. Önemli derecede flavonoid maddesi içerirler.

Avokado: Avokado doymamış yağlar bakımından zengin bir besindir. Doymamış yağlar yani iyi yağ olarak bilinen yağlar bebeğin gelişimi için de önemli faydalar sağlamaktadır.

Et: Bebeklere yedirilmesi gereken önemli bir besindir. Çinko ve demir kaynağıdırlar. Özellikle kümes hayvanları bebekler için oldukça faydalıdır.

Kuru erik: Kuru erik önemli bir lif kaynağıdır ve bebeklerdeki kabızlık sorununun giderilmesine yardımcı olur.

Unutulmaması gereken bir husus da şudur. Bebeklere katı gıdaları aşama aşama vermek gerekir. Her seferinde 1 besinle bebeği tanıştırmak ve bu besinin bebekte alerjik bir etkiye yol açıp açmadığı gözlenmesi gerekir. İlk besin verildikten sonra 3 gün kadar beklenmeli ve sonra diğer yeni besin verilmelidir.

anne baba eğitimi

3509

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hatoon.com.tr
hesaplayıcılar
anne bebek ürünleri

ANKET

Bebeğinizi Kaç Ay Süreyle Anne Sütüyle Beslediniz?
0-3 ay süreyle
4-5 ay süreyle
6 ay süreyle
7-12 ay arasında
1 yılın üzerinde
Hiç anne sütüyle beslemedim
Anket Sonuçları
Baby Shower ve Doğum Günü Organizasyonları En güzel Baby Shower ve Doğum Günü Organizasyonları. www.proje360.com.tr/
Hamilelikte Beslenme Önerileri Hamilelikte nasıl beslenmeli, neleri yemeli, nelerden kaçınmalı? www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Sağlık, bakım ve güzellik En iyi sağlık, bakım ve güzellik ipuçları kadinlikbilinci.com'da www.kadinlikbilinci.com/
Gebelikte Güzelilk ve Bakım Önerileri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim