acvit göğüs bakım kremi

Haberler

Makaleler

BEBEK İŞARET DİLİ FAYDALI MI?

bebek işaret diliBEBEK İŞARET DİLİ FAYDALI MI?

Bebek işaret dili bebekler ve küçük çocuklar için etkili bir iletişim aracı olabilir. Sınırlı sayıda yapılan araştırmalar, bebek işaret dilini kullanmanın 8. ay – 2 yaş arasındaki bir çocuğun iletişim yeteneğini geliştirebileceğini ve yaşayacağı düş kırıklıklarını hafifletebileceğini gösteriyor.

Bu zaman periyodu boyunca çocuklar ne istediklerini, neye ihtiyaç duyduklarını ve ne hissettiklerini bilmeye başlıyorlar. Bebek işaret dili bebek ve çocuklara isteklerini ellerini kullanarak ifade etme fırsatı sunar.

Bebek işaret dili konuşma becerisi biraz gecikmiş küçük çocuklar için de faydalı olabilir. Bebek işaret dilini öğrenme ve uygulamak ebeveynlere ve çocuğa bir imkan sağlar.

Bebek işaret dilini çeşitli kaynaklardan öğrenmek mümkündür. Bebek işaret diline çocuğun temel rutin isteklerinden, aktivitelerinden ve yaşamındaki temel objelerden başlanabilir. Örneğin daha fazla, içmek, yemek, anne, baba gibi temel kavramlardan başlanabilir.

Bebek işaret dilini öğrenirken ve öğretirken bazı temel konuları da göz önünde bulundurmak gerekir:

1. Gerçekli beklentilere sahip olun. Herhangi bir yaşta çocuğunuzla işaret diliyle iletişim kurmaya başlarken asla çekinmeyin. Fakat çocuğun daha 8 aylık olana kadar bebek işaret diliyle iletişim kuramayacağını bilin.

2. Sabırlı olun. Eğer çocuğunuz işaretleri doğru kullanamıyorsa veya kullanmaya başlamadıysa üzülmeyin. Amaç iletişimi geliştirmek ve hayal kırıklığını azaltmaktır. Mükemmelliği amaçlamayın.

3. Tutarlı olun. Tekrar etmek bebek iletişim dilini kullanmada başarı için en iyi yoldur. Çocuğunuzla ilgilenen her kişinin aynı işaretleri kullanması gerekir. Her işaret bir şeyi ifade etmelidir.

4. Bebek işaret dilini kullanmaya başlasanız bile çocuğunuzla normal yoldan konuşmayı asla bırakmayın ve devam edin. Çünkü çocuğunuzun konuşma gelişimi için onunla konuşmanız oldukça önemlidir.

Bebek işaret dilinden bazı örnekler

bebek işaret dili içmekİçmek: Elinizi C harfi şeklinde yaparak ağzınıza götürün. Bu bir şey içmeyi ifade eder.

 

 

 bebek işaret dili yemekYemek yeme: Parmaklarınızı bir araya getirerek birleştirin ve ağzınıza götürün. Aynı hareketi sıralı ve hızlı olarak birkaç defa tekrarlayın. Bu bir şey yemeyi ifade eder.

 

 

 bebek işaret dili anneAnne: Elinizi parmaklarınızla birlikte açık tutun. Başparmağınızı çenenize birkaç defa değdirin. Bu anne kelimesini ifade eder.

 

 

 bebek işaret dili babaBaba: Elinizi parmaklarınızla birlikte açık tutun. Başparmağınızı birkaç defa alnınıza değdirin. Bu baba kelimesini ifade eder.

 

 

 

 

bebek işaret dili daha fazlaDaha fazla: Her iki elinizin bütün parmak uçlarını topak yaparak birbirine birkaç defa değdirin. Bu “daha fazla” sözünü ifade eder.

 

 

anne baba eğitimi

1609

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hatoon.com.tr
hesaplayıcılar
anne bebek ürünleri

ANKET

Bebeğinizi Kaç Ay Süreyle Anne Sütüyle Beslediniz?
0-3 ay süreyle
4-5 ay süreyle
6 ay süreyle
7-12 ay arasında
1 yılın üzerinde
Hiç anne sütüyle beslemedim
Anket Sonuçları
Baby Shower ve Doğum Günü Organizasyonları En güzel Baby Shower ve Doğum Günü Organizasyonları. www.proje360.com.tr/
Hamilelikte Beslenme Önerileri Hamilelikte nasıl beslenmeli, neleri yemeli, nelerden kaçınmalı? www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Sağlık, bakım ve güzellik En iyi sağlık, bakım ve güzellik ipuçları kadinlikbilinci.com'da www.kadinlikbilinci.com/
Gebelikte Güzelilk ve Bakım Önerileri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim