Haberler

Makaleler

BEBEĞİN SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE KİLO ALMASI

bebeğin sağlıklı bir şekilde kilo almasıBebekler için sağlıklı bir şekilde kilo almak büyük bir önem arz eder Sağlıklı kilo alamamanın yarattığı en önemli sonuç onun obez bir insan olarak yetişmesidir. Diğer yandan sağlıklı kilo alamayan bebek istenilen şekilde büyüyemeyecektir de. Bebeğin sağlıklı kilo alabilmesinin en önemli etkeni ilk altı ayda onu tamamen anne sütüyle beslemek ve 12 aylık olana kadar en önemli besin kaynağının anne sütü olmasını sağlamaktır.

Yapılan araştırmalara göre bu sürüler içinde düzenli olarak anne sütüyle beslenen bebeklerde obezite oranı düşük çıkmıştır. Diğer bebeklerde ise obezite görülme sıklığı daha yüksek çıkmıştır. Dolayısıyla anne sütünün bebeğin sağlıklı bir kilo almasında ve düzenli olarak büyümesinde önemli bir etkisi vardır.

Diğer yandan bebeğinizi memeden kestiğiniz zaman da onun beslenmesine dikkat etmeniz gerekir. Bu konuda yapılan önemli hatalardan birisi bebeğin karnı açken bile beslenmesidir. Bu konuda özellikle annenin bebeğini iyi gözlemlemesi ve yemek zamanlarını iyi planlaması gerekir. Önemli bir kural da bebeği acıktığı zaman beslemektir. Bebeği beslemeye başladığınız zaman ne zaman bırakacağını zaten kendisi belli edecektir. Bebeği daha fazla yemesi veya meme emiyorsa daha fazla emmesi konusunda zorlamak gerekir. Bu aşırı beslenmeye ve sonucunda da istenmeyen kiloların alınmasına yol açar.

Bebeğiniz veya çocuğunuz kendi istediği zaman yemeğini vermelisinizdir. Yapılan diğer bir hata ise bebeğin canı sıkkın olduğu zaman veya huysuz olduğu zaman annenin hemen bebeği emzirme veya besleme eğilimi göstermesidir. Bu noktada önce bebeğin huzursuzluğunun nedenini araştırmak daha iyi olacaktır. Her sıkıntısında bebeğe yemek vermek ve onu beslemek onda bir alışkanlığa yol açabilir ve huzursuzluğunu atlatmak için karnı acıkmasa bile yemek yeme gibi bir koşullama geliştirebilir. Bu da bebekte zaman içinde dengesiz beslenme ve aşırı kilolara yol açacaktır. Yani saplıksız bir şekilde kilo almaya başlayacaktır.

Düzenli kilo alması için eğer bebeğiniz katı gıdaklar alıyorsa taze sebze ve meyveden bol bol beslenmesi gerekir. Ayrıca protein ihtiyacı için de mercimek, balık, tavuk gibi gıdalardan da beslenmek gerekir.

Yeterince kilo alamamak veya sağlıksız bir şekilde kilo almak ebeveynleri endişelendiren bir durumdur. Bu durumda şu kontrolü yapmak gerekir. Bebeklerin büyüme çizelgesi vardır. Bu çizelge doğrultusunda bebeğin kilosu bulunduğu ayda boyunun çok ilerisinde veya gerisinde değilse önemli bir sorun yoktur. Bebeğinizin fazla kilolu olup olmadığını hareketlerinden anlayabilirsiniz. Mesela kilolu bebekler emeklemekte zorluk çekerler. Eğilirken veya bir şeye uzanırken zorlanırlar. Bu gibi durumlar var ise bebeğinizin kilosu için endişe edebilirsiniz. Bunun için de bir hekime göstermenizde fayda olacaktır.

Bebeğin sağlıklı kilo alması için yapılan hatalardan birisi de bebeğe çok az yağ veya hiç yağ verilmemesidir. Bebeklerin de sağlıklı bir şekilde büyümeleri için vücudunun belli ölçülerde yağa ihtiyacı vardır. Tabi burada yağlardan bahsedilen katı yağlar değil sıvı haldeki yapılardır. Ya da bu tür sağlıklı yağları barındıran besinlerdir. Piyasada yağ oranı düşük olup içinde çeşitli katkı maddeleri olan, yapay tatlandırıcılar v.b. yapay maddeler içerek bebek besinleri bulunmaktadır. Bu tür gıdalardan da uzak durmak gerekir. Bebek için en hayırlı olanı gerçek ve iyi koşullarda yetişmiş veya yapılmış gıdaları tercih etmektir.

Bazı bebekler ise yemeleri iyi olmalarına rağmen düzenli olarak kilo alamamaktadırlar ve zayıf bir görünümleri vardır. Tabi bunda bebeğin oldukça enerjik ve hareketli olması gibi nedenlerin de etkisi vardır. Fakat beslenmesi açısından düşünürsek beslenmesini bazı açılardan zenginleştirebilirsiniz. Mesela katı gıdalara geçen bebekler için yemeklerinin içine yumurta, süt, peynir, soya, tereyağı gibi gıdalar ekleyebilirsiniz. Tabi bunları da çok fazla eklememek gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 24.06.2011

15920

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim