Haberler

Makaleler

BEBEĞİN KATI GIDALAR İÇİN HAZIR OLMASI

bebeğin katı gıdalar için hazır olmasıBebekler ortalama olarak 6 aylık olmalarından itibaren katı gıdalar için hazır olurlar. Bu süreden itibaren bebeğe belli ölçülerde de olsa katı gıdalar verilmeye başlanır. Tabi bu süreçte anne sütü yine verilmeye devam edilir.

Peki neden ortalama olarak 6 ay önemlidir. Bebeklerin bazı öğrenme dönemleri vardır. Ayrıca bazı dönemler de vardır ki başlamak için bu dönemler ideal dönemlerdir. 6 ay aylıktan itibaren bebeklerin öğrenme yetenekleri daha da artış gösterir. Ayrıca bebeğin vücut sistemleri katı gıdaları almak için bu dönemde daha hazır hale gelir. Çünkü daha öncesinde bebeğin sindirim ve böbrek sistemleri katı gıdalar için tam olarak hazır hale gelmemişti.

Ayrıca bir bebeğin ağız içi fonksiyonları ve yeme fonksiyonu bu dönemde daha gelişmiş olur. Küçük ve yumuşak parçaları ağzına koyduğunuz zaman yemeye çalışabilir. Dolayısıyla 6 ay önemlidir.

Bu arada bebeğin katı gıdalar için hazır olduğunu belirten bazı işaretler de vardır. Mesela birisi yemek yediği zaman o kişinin yediği yemek bebeğin ilgisini ve dikkatini çeker. O yemeğe uzanmaya çalışır. Onu yemek istediğini belirtmek için kendi kendine bazı hareketler yapabilir. Anne sütü bebek için yeterli gelmez ve bebek sık sık acıkmaya başlar. Sık sık yemek ister. Anne sütü artık yavaş yavaş popülaritesini kaybetmeye başlar. Anne sütünün yanında diğer yemekleri de ister. Anne sütünü fazla emmek istemez. Eline tutuşturulan oyuncakları ağzına götürür. Onu yemeye çalışır.

Tabi ilerde bebeği tamamen katı gıdalarla beslemek için yani sütten kesmek için dikkatli olmalı ve gerekli dönemi iyi belirlemek gerekir. Bebeği ne çok erken ne de çok geç sütten kesmek gerekir. Bebeği çok erken sütten keserek tamamen katı gıdalarla beslemek bebeğin vücut sistemini zorlayacaktır. Yani böbrek ve sindirim sistemleri bundan olumsuz etkilenecektir.

Bebek 6 aylıktan itibaren katı gıdaları almaya başlasa da anne sütü önemini yine en azından 1 yaşına kadar korumaya devam edecektir. Çünkü daha hala anne sütünün bebek için sayısız faydaları vardır. Dolayısıyla çok erken sütten kesmek bebeği bazı rahatsızlıklara karşı da korumasız duruma sokabilir. Anne sütünün bebeğin sağlığını koruma konusunda önemli üstünlükleri vardır. Tabi çok erken dönemlerde tamamen katı gıdalara geçmek de başarısızlıkla sonuçlanabilir. Katı gıdaların bebek tarafından reddedilme ihtimali de bulunmaktadır.

Katı gıdalara çok geç bir zamanda geçmemek de gerekir. Çünkü bu durumda da bebek katı gıdaları tüketmek için gerekli yetenekleri geliştirme konusunda zorlanacaktır. Bebek uzun süre Anne sütünü aldığı için buna karşı bir bağımlılık geliştirecek ve katı gıdaları benimsemesinde sorunlar olacaktır. Ayrıca belli bir süreden sonra anne sütü bebeğin gelişimi ve büyümesi için yeterli olmayacaktır. Anne sütünün uzun süre bebeğe verilmesi bu açılardan sorun oluşturacaktır.

Onun için temel kural ortalama olarak 6 aylıktan itibaren anne sütünün yanında katı gıdaları vermeye başlamak. Ortalama 12 aylıktan itibaren de tamamen katı gıdalara geçiş yapmaktır.

Yayınlanma Tarihi : 11.10.2011

4187

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim