Haberler

Makaleler

AİLE HEKİMLİĞİ NEDEN VARDIR

aile hekimliği neden vardırÜlkemizde özellikle son yıllarda sağlık alanında önemli uygulamalar devreye sokulmuştur. Bu uygulamalarda temel amaç bireylere daha kaliteli, hızlı ve gelişmiş ülkelerin standartlarında bir sağlık hizmetini gerçekleştirmektir. Bu amaçla gerçekleştirilen sistemlerden biri de aile hekimliği sistemidir. Peki aile hekimliği sistemi neden uygulamaya konulmuştur?

Bu sistemin devreye sokulmasında hastalıkların erken tanı ve teşhisi temel amaçlardan biri  olarak ele alınmıştır. Bu şekilde erken tani ve tedaviyle bir çok hastalığı erkenden teşhis ederek bir çok ciddi hastalığın ve ölümlü durumların engellenmesi hedeflenmiştir. Aile hekimliği sistemi ile hastanelerde büyük yığılmaların engellenmesi hedefleniş ve hastanın ilk sağlık değerlendirmesi daha evvelinden yapılmak istenmiştir. Böylelikle hasta doğrudan kendi hekimine giderek hekimin ilgi alanına giren bir durum varsa tanısı ve tedavisi yapılmaktadır. Bu şekilde hastalar hastanelerde büyük kuyruklar oluşturmamaktadır.

Diğer taraftan bir aile hekimi kendi sorumluluğu altındaki kişileri çok daha iyi tanıyabilmektedir. Onlarla sürekli iletişim halinde olmaktadırlar. Hekim bu şekilde hastasını daha iyi izleme şansını bulur. Bu da hasta hekim ilişkisi açısından çok daha istenen bir durumdur.

Ayrıca tüm bunlar yapılarak insanların sağlık yaşam düzeylerini geliştirmek hedeflenmiştir. Çünkü yaşam kalitesi yüksek bireyler, sağlıklı bireylerle mümkün olur. Bireylerin sağlık standartları yükseldiği zaman bu yaşam kalitelerine de yansıyacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 13.06.2011

2797

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim