Haberler

Makaleler

SİGARAYA MARUZ KALMAK ÇOCUKLARDA MENENJİT RİSKİNİ ARTIRIYOR

sigara menenjit riskiGebelik döneminde veya sonrasında sigara dumanına maruz kalan kadınların çocuklarında menenjit hastalığı ( meningokok menenjiti ) riskinin artırdığı belirtiliyor.

Bakterilerin neden olduğu bu menenjit türünde bakteriler kan, akciğer ve eklemleri istila edebiliyor. Özellikle çocuklar ve egrenlik çağındaki gençler bu konuda risk altında bulunuyor

Meningokok menenjitinde ölüm oranı neredeyse %5 civarlarında olup, çocukta nörolojik ve davranışsal sorunlara yol açabiliyor.

İngiliz bilim insanları yapmış oldukları araştırmada anne karnındayken veya doğum sonrasında sigara dumanına maruz kalmanın çocuklarda meningokok menejiti hastalığı riskini 2 kat artırdığını tespit ettiler.

Söz konusu araştırmada ayrıca gebelik döneminde sigara içen kadınların çocuklarında meningokok menenjiti hastalığı riski 3 kat daha fazla bulundu.

Uzmanlar meningokok menenjiti hastalığı olan çocukların sayısında her yıl artış olduğunu vurguluyorlar.

Araştırmayı yapan bilim insanları sigara dumanına maruz kalmanın çocuklarda meningokok memenjiti vakalarını nasıl etkilediğini tam olarak açıklamasalar da, eldeki istatistiksel verilere göre sigara içen veya sigara dumanına maruz kalan annelerin çocuklarında bu vakaların sayısı daha fazla bulundu.

Uzmanlar bundan dolayı gebelik döneminde anne adaylarının kesinlikle sigara içmemeleri gerektiğini, ev içinde sigara içilmesine müsaade etmemelerini ve doğum sonrasında da evde sigara içilmemesini önemle tavsiye ediyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 14.12.2012

2931

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim